Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Sociální správa poprvé nabídne poradenství v angličtině, v Mnichově bude aukce Hitlerových věcí

První zprava za Hitlerem Reinhard Heydrich v Praze, která se mu stane osudnou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První zprava za Hitlerem Reinhard Heydrich v Praze, která se mu stane osudnou | foto: FOTO: VHÚ

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Česká správa sociálního zabezpečení poprvé nabídne poradenství z oblasti důchodového pojištění s tlumočením do angličtiny. Správa registruje zvýšený zájem zahraničních pracovníků o informace týkající se důchodového pojištění v Česku a důchodových nároků, které jim díky práci a odvedenému pojistnému v ČR vzniknou.

Krajský soud v Brně začne projednávat odvolání kardinála Dominika Duky, které podal proti zamítavému rozsudku městského soudu. Duka žalobou napadl dvě inscenace, které loni v květnu uvedl festival Divadelní svět Brno 2018. Podle hlavy české katolické církve se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod.

V Mnichově se uskuteční aukce osobních věcí nacistického vůdce Adolfa Hitlera a dalších pohlavárů, například Hermanna Göringa nebo Josepha Goebbelse.

Městský soud v Praze pokračuje v projednávání správní žaloby Jaroslava Hensla na ministerstvo vnitra. Hensla zadrželi policisté poté, co na akci prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou pustil píseň Modlitba pro Martu.

V Černínském paláci v Praze začíná dvoudenní mezinárodní konference na téma zbrojení, kterou pořádá Ústav mezinárodních vztahů. Jako hlavní řečník vystoupí Ronald J. Bartek, který v 80. letech za americkou stranu vyjednával o jaderném odzbrojení.

Od 12.00 začíná na ministerstvu obrany velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k prioritám a hlavním úkolům armády v roce 2020, zúčastní se jej prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a zástupci velení armády.

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost zahájí v 10.00 svoji schůzi netradičně v sídle BIS. Poté se senátorky a senátoři vrátí do Senátu, kde budou pokračovat například projednáváním návrhu na doplnění Listiny práv a svobod o právo na užití zbraně při obraně života.

Odvolací soud se bude zabývat kauzou Jiřího Nácara, který podle obžaloby zavraždil dítě své družky. Pražský městský soud ho nepravomocně potrestal 18,5 lety vězení.

V Ottawě se očekává představení nové vlády kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Americký prezident Donald Trump navštíví továrnu společnosti Apple a sejde se s šéfem firmy Timem Cookem.

Ve znojemském Louckém klášteře začíná dvoudenní soutěž Sommelier Moravy. Soutěží se nejen v tradiční kategorii Junior, která je do 21 let, ale i v kategorii Profesionál.

V Českém Krumlově se uskuteční křest medvědů, kteří od července přibyli v zámeckém příkopu. Dvouleté sourozence, medvědy hnědé, zabavila Česká inspekce životního prostředí dovozci, který pro jejich import z Ruska neměl potřebná povolení.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...