Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud bude řešit výpověď exředitele galerie Fajta, na rijádskou burzu vstupuje rekordní emise akcie

Jednal by tak každý, komu jde o kulturní dědictví našich předků, obhajuje Jiří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednal by tak každý, komu jde o kulturní dědictví našich předků, obhajuje Jiří... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Obvodní soud pro Prahu 1 bude projednávat žalobu bývalého ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, který tvrdí, že jeho výpověď z čela galerie je neplatná. Výpověď podepsal pověřený ředitel galerie Ivan Morávek, který k tomu podle Fajta neměl oprávnění.

Prezident Miloš Zeman přijme v odpoledních hodinách předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala, který dostal od Zemana nabídku stát se soudcem Ústavního soudu. Prezident také jmenuje Luboše Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze a Pavla Matějku rektorem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Začne čtrnáctá schůze Senátu. Na programu je 14 bodů včetně návrhu na nahrazení premiéra v čele vládní rady pro fondy EU jiným členem vlády, novely energetického zákona, zákona o právu na digitální služby či o realitním zprostředkování.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představí europoslancům první sérii návrhů k přechodu na klimaticky odpovědné hospodářství. Takzvaná Evropská zelená dohoda je její klíčovou prioritou. Na mimořádném plenárním jednání podrobnosti plánu přiblíží i místopředseda EK Frans Timmermans.

Izraelskému parlamentu vyprší termín pro vyhledání politika, který získá parlamentní většinu pro sestavení příští vlády. Pokud se to nepodaří, čekají Izrael volby, které budou od dubna třetí.

Na burze v saúdskoarabském Rijádu se začne obchodovat s akciemi státního ropného gigantu Saudi Aramco. Primární nabídka akcií firmy je největší na světě, Aramco se také stane největší obchodovanou firmou na světě podle tržní kapitalizace.

V Kongresovém centru Praha startuje šestý ročník festivalu Czech Design Week. Nabízí výběr z českého skla, porcelánu, šperků, originálních hraček i papírenských potřeb, interiérového designu, ale také parfémů či kožených doplňků. Potrvá do 15. prosince.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....