25. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud projedná vejce proti Zemanovi a KLDR oslaví armádu, možná dalším testem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Z oslavy 105. výročí narození Kim Ir-sena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z oslavy 105. výročí narození Kim Ir-sena. | foto: Reuters

Praha U soudu stane „vajíčkový“ útočník na prezidenta, Korea během oslav armády nejspíš otestuje další zbraň ze svého arzenálu, poslanci budou debatovat o nových významných dnech a Češi mířící do Rakouska přes Dolní Dvořiště se musí připravit na dlouhé objíždění.

Armáda KLDR slaví. Od Severní Korey dnes můžeme očekávat další z řady zbrojních testů, připomíná si totiž 85. výročí vzniku korejské lidové armády, přičemž při podobných příležitostech zkouší nové části svého zbrojního arzenálu. Nedávný test se přitom nepodařil, v závěru oslav 105. výročí narození zakladatele dynastie Kim Ir-sena se raketa zřítila krátce po startu.

Jak se dařilo McDonald’s? Úterý bude dnem, kdy velcí světoví výrobci zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Mezi jinými půjde o výrobce nealkoholických nápojů Coca-Colu, světový řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s, zbrojní koncern Lockheed Martin, výrobce kancelářské techniky Xerox, výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma či švédského výrobce nákladních automobilů Volvo.

Budeme mít nové významné dny? Od dvou hodin bude pokračovat řádná schůze sněmovny. Poslanci by měli v úvodním kole projednat zákon o univerzitních nemocnicích a poslaneckou předlohu o státních svátcích. Pokud předloha projde, mohli bychom si jako významné dny připomínat masovou vraždu skoro čtyř tisíc lidí z terezínského ghetta a střet československých parašutistů s obrovskou nacistickou přesilou po atentátu na Heydricha.

Pocta policistovi z Paříže. V jedenáct hodin se francouzský prezident François Hollande na pařížské prefektuře zúčastní pocty sedmatřicetiletému policistovi Xavieru Jugelému, kterého zastřelil útočník ve čtvrtek večer na pařížské třídě Champs-Élysées.

Může být Drábová na dvou židlích? V deset hodin zasedne k jednání zastupitelstvo Středočeského kraje. Jedním z témat bude i mandát předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, která podle vnitra nemůže být zároveň krajskou zastupitelkou.

Vajíčka, Zeman a soud. U českých soudů bude v úterý rušno. U Obvodního soudu pro Prahu 2 stane muž, který podle obžaloby házel 17. listopadu 2014 při shromáždění na Albertově vejce k pódiu, na němž stál prezident Miloš Zeman. Za výtržnictví mu hrozí až dvouleté vězení. Obvodní soud pro Prahu 1 pokračuje v projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství, která vedla k pádu vlády Petra Nečase (ODS). Obžalobě čelí Jana Nečasová a trojice zpravodajců. A Městský soud v Praze začne řešit kauzu prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově. Obžalobě čelí osm lidí, stát podle ní přišel kvůli nepravdivým znaleckým posudkům o několik set milionů korun.

Komplikovaná cesta do Rakouska. A nakonec varování pro řidiče, kteří míří do Rakouska. Kvůli opravě železničního přejezdu v Kaplici nádraží je na týden uzavřena část silnice, která spojuje České Budějovice s hraničním přechodem Dolní Dvořiště. Především kamionovou dopravu tak čekají desítky kilometrů dlouhé objízdné trasy, vedoucí po vozovkách nižších tříd.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz