9. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud rozhodne ve sporu o Slovanskou epopej, v Palachově rodném domě bude otevřen památník

Vzpomínková akce na Jana Palacha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpomínková akce na Jana Palacha. | foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Ve Všetatech na Mělnicku Národní muzeum slavnostně otevře Památník Jana Palacha. Expozice vznikla v Palachově rodném domě, ve vedlejší nové budově si návštěvníci připomenou Palachův osud a dobu multimediální formou. Promítat se zde bude i dokument, který připravila dokumentaristka Olga Sommerová. Mezi exponáty bude aktovka, kterou měl Palach u sebe v den sebeupálení či autentická cedule z cukrárny, kterou provozoval jeho otec.

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodne ve sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. S obrazy disponuje hlavní město Praha. Malířův příbuzný John Mucha v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory.

Městský soud v Praze bude projednávat případ podnikatele Viktora Chlupa, který podle obžaloby spáchal úvěrový podvod v Metropolitním spořitelním družstvu. Druhým obžalovaným je znalec Vlastimil Hudeček, a to za pomoc k tomuto podvodu a za nepravdivý posudek.

Zaměstnanci italské letecké společnosti Alitalia budou stávkovat kvůli nejisté budoucnosti podniku, který se vláda už delší dobu snaží prodat. Kvůli protestu bylo zrušeno zhruba 200 letů.

Sněmovní rozpočtový výbor projedná pozměňovací návrhy k vládnímu daňovému balíčku a také se bude poprvé zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Má vydat své doporučení pro první čtení ve Sněmovně.

Předseda vlády Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštíví Plzeňský kraj.

V Jaderné elektrárně Dukovany by měla skončit plánovaná odstávka prvního bloku. Elektřinu přestal dodávat do sítě 16. srpna.

Německá vláda má schválit návrh zákona o ochraně klimatu. Mimo jiné konkretizuje emisní limity a do legislativy zakotví i mechanismus kontroly jejich dodržování.

Ve švédském Stockholmu bude vyhlášena letošní Nobelova cena za chemii.

Lidovky.cz
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.