Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
13. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud začne projednávat případ graffiti na Karlově mostě. Trump se setká s Erdoganem

Vandalové most posprejovali v noci ze 15. na 16.7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vandalové most posprejovali v noci ze 15. na 16.7. | foto: MAFRA Michal Turek

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Brněnský krajský soud vyhlásí po zásahu Nejvyššího soudu rozhodnutí v části kauzy solárních elektráren na Chomutovsku. Znovu se bude rozhodovat o Aleně Vitáskové, která byla vrchním soudem zproštěna viny, ale také o Michaele Schneidrové.

Proběhne hlavní líčení s dvojicí německých turistů. Ti v polovině července údajně posprejovali Karlův most, trestním příkazem dostala dvojice roční podmínky, vyhoštění a stotisícové peněžité tresty, nicméně oba podali odpor. 

Na vrchol hory Kleť bude umístěn Zvon svobody. Akce připomene 30 let od událostí listopadu 1989. Zvon byl původně vyroben na zakázku Nadace Charty 77 jako vzpomínka na Václava Havla, ale jelikož nesplňoval podmínky zadání, nadace jej odmítla. Poté jej koupil senátor Ladislav Faktor.

Evropský účetní dvůr dnes v Bruselu zveřejní zprávu o tom, zda Unie efektivně pomáhá Itálii a Řecku zvládat příliv migrantů. Experti také zkoumali, zda a jak funguje azylová a návratová politika.

Ve stejném městě dnes začíná výstava, která je věnována 30. výročí Sametové revoluce v Československu. Zahajovat ji bude předseda Evropského parlamentu David Sassoli.

Proběhne slavnostní zahájení úprav železniční trati Praha – Smíchov – Černošice za účasti generálního ředitele Správy železniční a dopravní cesty Jiřího Svobody.

Australský kardinál George Pell se dnes u nejvyššího soudu v Canbeře dozví, zda se justice bude zabývat jeho odvoláním proti rozhodnutí soudu nižší instance. Ten mu za sexuální zneužití dvou chlapců udělil šestiletý trest odnětí svobody.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek odjíždí na návštěvu Francie, kde se setká s tamním ministrem kultury Franckem Riesterem, ředitelkou Centra světového dědictví Rösslerovou či prezidentem centra Pompidou Lasvignem. Vystoupí i v rámci generální konference na půdě UNESCO.

Americký prezident Donald Trump se dnes ve Washingtonu setká se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

V budově pražské Filozofické fakulty pokračuje Univerzitní okupační stávka za klima. Na odpoledne je naplánován pochod k budově rektorátu.

Soud se bude zabývat zakázkami Vojenské zdravotní pojišťovny, v případu čelí obžalobě například někdejší šéf pojišťovny Karel Štein.

Sněmovní výbor pro životní prostředí bude na svém zasedání projednávat například rozpočtovou kapitolu ministerstva životního prostředí na příští rok či rozšiřování polského dolu Turów. K věci by se měl vyjádřit liberecký hejtman Martin Půta, ministr životního prostředí Richard Brabec, zástupci MZV, místní obyvatelé i ekologické organizace.

Jan Krejcar, ČTK
Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...