20. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Soud začne řešit miliardový spor o mašiny. Francii čeká poslední prezidentská debata

Lokomotiva 109 E | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva 109 E | foto: Škoda Transportation

PRAHA Ve hře je miliarda a řada zákulisních hráčů. Jde o spor dvou velkých firem, Škody Transportation a Českých drah. Dnes začne spor řešit soud. Jaké rozmary přichystá počasí, či jak horko bude starostovi Prahy 6.

Rozbíhá se další kolo bitvy o více než miliardu. Soud začne projednávat spor Českých drah a Škody Transportation, v němž chce státní podnik dosáhnout zrušení rozhodnutí o zaplacení 1,2 miliardy korun, které podnik zaplatil za dodávku lokomotiv.

Soud měl zajímavou předehru, jak jsme psali na serveru Lidovky.cz. Platit musel Rozhodčí soud. Odmítl totiž vydat kompletní spis případu, který předloni uzavřel. Obvodní soud pro Prahu 1 udělil Rozhodčímu soudu pokutu 50 tisíc korun. Jde o nejvyšší možnou sankci, k níž mohl prvně jmenovaný soud v tomto případě sáhnout. Opakovaně totiž rozhodce žádal, ať mu poskytnou kompletní spis, aby mohl třaskavý případ – který ministr Dan Ťok nazval tunelováním Českých drah v přímém přenosu – náležitě posoudit.

Na Bruntálsku nasněžilo ve středu místy půl metru sněhu. Mrazivo má být v noci dál, počasí budeme na serveru Lidovky.cz sledovat.

Francii čeká poslední televizní debata kandidátů na francouzského prezidenta před prvním kolem voleb. O úřad francouzského prezidenta se ve volbách 23. dubna a 7. května uchází celkem 11 kandidátů. Podle aktuálních předvolebních průzkumů mají šanci na postup do druhého kola čtyři z nich: krajně levicový Jean-Luc Mélenchon středový Emmanuel Macron, extrémně pravicová Marine LePenová a bývalý Sarkozyho poradce François Fillon. Rozdíl mezi nimi je podle posledních průzkumů maximálně dvě procenta.

Sněmovní sociální výbor projedná mj. pozměňovací návrhy k vládní novele o pojistném na sociální zabezpečení. Ve hře jsou i návrhy na snížení sociálních odvodů pro rodiče dětí.

Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře čeká perné dopoledne. Opozice městské části chce diskutovat o placeném rozhovoru starosty v časopise Playboy za téměř 50 tisíc korun. Starosta si už posypal hlavu popelem, tvrdí, že nevěděl, že jeho aparát zaplatí takovému časopisu a nabídl, že částku uhradí ze svého. „Grilování“ ale stejně asi neunikne.

Soud pokračuje v projednávání případu šesti taxikářů a bývalého úředníka pražského magistrátu, kteří čelí obžalobě z podvodu a korupce kvůli předraženému jízdnému. Nepoctiví taxikáři jsou dlouhodobou bolestí hlavního města, i když v poslední době se zdá, že se blýská na lepší časy.

Večer proběhne smuteční rozloučení s domem na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, který je určen k demolici.

Přichází česká premiéra jistě pozoruhodného ruského akčního sci-fi filmu Ochránci, který má překonat americké trháky Avengers. Stačí říct, že jeden z hlavních hrdinů je medvěd s kulometem...

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz