Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Spojené státy se loučí s Bushem. Soud bude řešit Paroubkovy příjmy

Události

  6:30
PRAHA - V USA byl na dnešek vyhlášen státní smutek za bývalého prezidenta George Bushe staršího, který v pátek v 94 letech zemřel.

Bývalý prezident USA George Bush starší s mladou rodinou. foto: Reuters

Rakev s Bushovým tělem bude po třídenním vystavení v rotundě Kapitolu převezena do Národní katedrály ve Washingtonu, kde od 17.00 (SEČ) proběhne poslední rozloučení. Poté tělo politika převezou na Andrewsovu leteckou základnu a do episkopálního kostela svatého Martina v Houstonu, kde bude vystavena.

Bushův život skončil jen osm měsíců poté, co zemřela jeho žena, bývalá první dáma USA Barbara Bushová.

Hrdina z 2. světové války Bush byl před svým prezidentstvím (v letech 1989 - 1993) rovněž kongresmanem, ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) nebo také viceprezidentem za Ronalda Reagana.

V noci na dnešek se může v části republiky tvořit náledí. Výstraha meteorologů platí pro devět krajů do 10.00, neplatí pro jih a střed republiky.

Od 9.00 pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli schvalovat mj. předlohu reagující na evropské nařízení o osobních údajích. Odpoledne by měli projednávat ve druhém čtení návrh státního rozpočtu pro příští rok (dochází k podrobnému řešení návrhu, kdy se předkládají pozměňovací návrhy, které předseda Poslanecké sněmovny předloží všem poslancům).

V polední přestávce jednání Sněmovny se sejde komise pro ústavu. Bude se zabývat návrhem na zavedení obecného referenda.

Soud bude od 9.00 hodin řešit příjmy bývalého premiéra Jiřího Paroubka. V srpnu jeho žena Petra Paroubková vyslovila vážné podezření, že její muž, někdejší premiér Jiří Paroubek, nosil domů černé peníze. Podle ní měl příjmy, které tajil před finančním úřadem. Údajně šlo o milionové částky. Nařčením se začala zabývat policie, v listopadu však případ odložila. Aktuální soudní řízení souvisí s rozvodem manželů Paroubkových.

Poslanci britské Dolní sněmovny budou zhruba od 14:00 debatovat o dohodě o odchodu Británie z Evropské unie. Před tím ve 13:00 bude premiérka Theresa Mayová odpovídat při pravidelných interpelacích.

Ve Francii pokračují jednání o požadavcích hnutí tak zvaných žlutých vest, vláda mu v úterý částečně ustoupila a odložila zvýšení daně z pohonných hmot. Politici tak reagují na násilné protesty a řadu demonstrací, kdy lidé mimo jiné poškodili Vítězný oblouk v Paříži. O tématu se má debatovat v Národním shromáždění.