1. května 2017 6:45 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Svátek práce bude oficiální, ale možná i divoký. I na svátek zůstanou obchody otevřené

Svátek práce slavil loni s KSČM i Miloš Jakeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svátek práce slavil loni s KSČM i Miloš Jakeš | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dnešní bude především ve znamení oslav 1 máje. Na shromáždění, oslavy ale i demonstrace vyrazí nejen oficiální politici z vládních i opozičních stran, ale například i Blok proti islamizaci. V pondělí také odjíždějí do Turecka dva čeští občané, které tam čeká soud za údajnou špionáž.

Svátek práce 1 máj jako začnou jako první slavit komunisté. Tradičně se sejdou na pražském Výstavišti. Později proběhnou shromáždění dalších stran jako ČSSD, ODS a ANO. Nejvíce problémů lze ale očekávat na akcích Bloku proti islamizaci a Dělnické strany sociální spravedlnosti. Obě uskupení jsou známa svými radikálními postoji.

Odpoledne se pak uskuteční recesistický průvod Svátek práce Andreje Babiše. Cíl je podle organizátorů v nadsázce ukázat možné důsledky zrodu jednoho „vůdce“, který koncentruje obrovskou moc.

Z Prahy do Řecka odletí Martin Pezlar a Ivan Buchta, kterým ve středu začne soud kvůli obvinění ze špionáže. Podle řeckých úřadů jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Dvojice dříve tvrdila, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Našim čtenářům také připomínáme, že dnes se nemusí bát zavřených obchodů. Nedávno přijatý zákon nařídil o vybraných státních svátcích nechat zavřené obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečných. Ale právě jen těch vybraných a 1. máj k nim nepatří.

V Minsku by se měla konat demonstrace proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jednoho z organizátorů Mikalaje Statkeviče zadržela v sobotu policie. Lukašenkův režim je znám svým tvrdým postojem ke všem projevům opozice.


Ve Francii pokračuje kampaň před druhým kolem prezidentských voleb, které se budou konat 7. května. Nacionalistická kandidátka Marine Le Penová má mítink ve Villepinte na severním předměstí Paříže. Její centristický soupeř Emmanuel Macron bude mít patrně shromáždění v Paříži. Kromě toho bude po celé zemi řada odborářských manifestací.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz