Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět bude komentovat opětovné zvolení Putina, Britové podají informace o otravě exšpiona

Události

  6:00
PRAHA - Vladimir Putin se na dalších 6 let stal prezidentem Ruska. Dnes by měly být známé oficiální výsledky ruských voleb, stejně jako reakce státníků z celého světa.

„Za Putina se nám žije dobře," tvrdí voliči v Moskvě. foto: ČTK

Vladimir Putin získal v prezidentských volbách podle odhadů kolem přes 70 procent hlasů a byl zvolen v prvním kole. Putin si tak podle všeho zajistil mandát do roku 2024, kdy mu bude 71 let. Politickou scénu největší země světa ovládá už 18 let - čtrnáct let byl prezidentem a čtyři roky předsedou ruské vlády. Jeho popularita se udržovala na stabilně vysoké úrovni, Rusové oceňovali stabilitu země, připojení ukrajinského Krymu k Rusku a operace ruské armády v Sýrii.

V pondělí by měly být známé konečné výsledky voleb, čekají se gratulace a komentáře z celého světa.

V Praze v Malostranské besedě se od 19:00 koná beseda na téma S Putinem na věčné časy? Zúčastní se historička Daniela Kolenovská z Fakulty sociálních věd UK, novinářka Petra Procházková z Lidových novin a bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

V Bruselu proběhne jednání ministrů zahraničí zemí EU. Britský ministr Boris Johnson seznámí své kolegy z unijních zemí se situací kolem nedávného útoku nervovou látkou v Salisbury, ze kterého Londýn viní Rusko. Zabývat se budou i vývojem na Ukrajině a děním v Sýrii a na Korejském poloostrově.

Organizátoři čtvrteční výstražné stávky studentů předají do kanceláře Senátu sebrané podpisy pod iniciativou #VyjdiVen i shromážděné fotografie či videa z protestů.

V 10:00 proběhne oslava 25 let Hospodářské komory. Představitelé komory, podnikatelé a zástupci státních orgánů se ohlédnou za čtvrtstoletím svobodného podnikání v Česku. Prezident komory Vladimír Dlouhý představí vize pro podnikatelské prostředí, nové logo i knihu o historii komorového hnutí. Akce se zúčastní mimo jiné i premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Na programu je také audiozdravice prezidenta Miloš Zemana.

Soud bude pokračovat v projednávání žaloby bývalého hejtmana Davida Ratha, který chce po státu 30 tisíc korun za to, že byl k soudu kvůli údajné korupci podle svých slov „vlečen v poutech“.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pronájem komerčních prostor 124 m2
Pronájem komerčních prostor 124 m2

Elišky Krásnohorské, Havířov - Podlesí, okres Karviná
16 000 Kč/měsíc