8. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Taxikáři hrozí zablokováním Prahy při protestech a Babiš povečeří se Zemanem

Protest pražských taxikářů proti přepravním společnostem Uber a Taxify,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest pražských taxikářů proti přepravním společnostem Uber a Taxify,... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Pražští taxikáři se chystají ve čtvrtek znovu protestovat proti službám typu Uber. Akce začne na Strahově v 10:00. Její formu taxikáři neupřesnili. Na protest se připravují policisté, strážníci i dopravní podnik (DPP), situaci budou sledovat a operativně řešit. Členy koordinačního týmu policie budou i zástupci města včetně primátorky Adriany Krnáčové (ANO).

Řešíme to, říká Ťok. Protestující taxikáře podpořili jejich kolegové z dalších krajů. Proti zprostředkovatelům dopravy přes aplikace protestovali taxikáři již loni. Taxikáři tento týden pouze deklarovali, že protest nemíří proti magistrátu, ale vládě a ministerstvům. Po nich chtějí, aby zakázaly fungování zmíněných služeb.

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) novinářům řekl, že situaci taxislužby ministerstvo řeší. „My chystáme legislativní opatření typu, že platformy budou možné, ale že zprostředkovatelé budou zodpovědní za to, jací řidiči jim zprostředkovávají tu práci,“ řekl Ťok. První legislativní kroky by se měly uskutečnit letos na jaře.

Centrum pro Němcova. V 11:00 proběhne na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy otevření Akademického centra Borise Němcova pro výzkum Ruska. Jeho vznik i provoz podpořil Fond Borise Němcova za svobodu, který vede dcera zavražděného ruského politika Žanna Němcovová, která se spolu s děkanem Filozofické fakulty UK Michalem Pullmanem, otevření zúčastní.

Okamura vs. Válková. Předsedy SPD Tomio Okamura bude jednat s expertkou ANO Helenou Válkovou o návrzích SPD na zavedení přímé volby starostů a hejtmanů, zákaz propagace nenávistných ideologií a zvýšení odpovědnosti zástupců státu za svěřený majetek.

Babiš vs. Zeman. V 18:00 proběhne na zámku v Lánech slavnostní večeře. Prezident Miloš Zeman pozval totiž premiéra Andreje Babiše (ANO).

Merkelová vs. Juncker.  Německá kancléřka Angela Merkelová se v Berlíně setká s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Soud s teroristou. V Bruselu pokračuje proces se Salahem Abdeslamem, přímým účastníkem teroristických útoků v Paříži z roku 2015. Prokuratura pro něj navrhuje trest 20 let za střelbu na policisty při zatýkání v Bruselu v březnu 2016. Abdeslam se už jednání účastnit nechce.

Velká sláva. Ve Vídni se bude tančit, ve 22:00 začíná tradiční ples v opeře.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky