27. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Trenky na Hradě opět před soudem a spor o Fantovu kavárnu na ‚Hlaváku‘

Kauza rudých trenek u soudu: Neuznávám vás, je to divadlo, řekl člen Ztohoven. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kauza rudých trenek u soudu: Neuznávám vás, je to divadlo, řekl člen Ztohoven. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Jednání umělců ze skupiny Ztohoven bylo namířeno proti hodnotám společnosti, uvedl v odůvodnění dubnového odsuzujícího rozsudku nad trojicí performerů Obvodní soud pro Prahu 1. Soudkyně Šárka Šantorová vycházela z rozhodnutí odvolacího pražského městského soudu, který jí fakticky nařídil uznat muže vinnými. Původně je přitom obžaloby zprostila. Ztohoven se proti podmínečným trestům odvolali za trenky na Hradě, případ se dnes vrací před soud.

Jeden z členů Ztohoven zemřel. David Hons, Matěj Hájek a Filip Crhák čelili obžalobě kvůli tomu, že v září 2015 vyvěsili nad Pražským hradem obří červené trenýrky místo prezidentské standarty. Tu zabalili a hodili ze střechy. Později skupina Ztohoven oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům České republiky.

Před městský soud v Praze už dnes nepředstoupí jednačtyřicetiletý Crhák. Na začátku června podlehl zraněním, která o měsíc dříve utrpěl při nehodě na motorce, po níž upadl do kómatu.

Zeman jmenuje soudce. Prezident republiky Miloš Zeman ve středu ve dvě hodiny odpoledne na Pražském hradě jmenuje 28 nových soudců obecných soudů České republiky. Nejvíce kandidátů zamíří do obvodu Krajského soudu v Brně. Podle návrhu má pod brněnský krajský soud přijít devět kandidátů, čtyři noví soudci mají posílit obvod působnosti Městského soudu v Praze.

Soud měl rozhodnout o jedné z žalob italské společnosti Grandi Stazioni, která má určit, komu patří Fantova budova na pražském hlavním nádraží.

Komu patří Fantova kavárna? Soud minulý týden vyslechl strany sporu mezi Českými drahami, Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a italskou společností Grandi Stazioni o vlastnictví Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží. Jednání odročil na dnes. Tento týden by se už o sporu mezi státními společnostmi a bývalým nájemcem hlavního nádraží mělo rozhodnout.

Sopka může začít chrlit. Na 75 000 stoupl počet lidí, kteří byli evakuováni z okolí sopky Agung na východě indonéského turistického ostrova Bali. Podle agentury AP to v úterý oznámil úřad pro řešení katastrof. V oblasti jsou registrovány stovky otřesů denně, magma stoupá stále více k okraji kráteru a nebezpečí erupce každým dnem roste, uvádějí vulkanologové.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz