19. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Trump měl oznámit kandidaturu, pokračuje volba lídra konzervativců a Česká filharmonie zahraje pod širým nebem

Americký prezident Trump během oslav v Normandii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Trump během oslav v Normandii. | foto: Reuters

Ve dvě hodiny ráno středoevropského času měl Donald Trump oznámit, že bude opět kandidovat na amerického prezidenta. Britští konzervativci pokračují ve volbě nového šéfa, zatím vždy s obrovským náskokem uspěl Boris Johnson. Mezinárodní tým zveřejní nové závěry vyšetřování sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou. Filharmonici na Hradčanech zahrají pod širým nebem filmovou hudba ze Star Wars nebo Harryho Pottera.

Šéf Bílého domu Donald Trump měl večer místního času (ve středu 02:00 SELČ) v Orlandu oficiálně oznámit, že bude znovu kandidovat na amerického prezidenta a zahájí kampaň před prezidentskými volbami v listopadu 2020.

Od 16:00 se v Londýně uskuteční třetí kolo volby nového šéfa britské Konzervativní strany a nástupce premiérky Theresy Mayové. Výsledky se očekávají okolo 18:00. Úterní druhé kolo opět ovládl s obrovským náskokem exministr zahraničí Boris Johnson, vyřazen byl pouze bývalý ministr pro brexit Dominic Raab. Celkem v souboji pokračuje pět kandidátů. Po dnešku je další kolo plánováno na čtvrtek, po každém hlasování bude vyřazen adept s nejnižším počtem hlasů.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů zveřejní v nizozemském Haagu nové závěry vyšetřování sestřelení civilního letadla nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Boeing 777 malajských aerolinií na lince z Amsterdamu do Kuala Lumpuru tehdy zasáhla raketa kompletu Buk, zahynulo všech 298 lidí na palubě. Loni v květnu Austrálie s Nizozemskem oficiálně obvinily Rusko z odpovědnosti za tragédii letu MH17. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že odpalovací zařízení patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany.

Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci by měli schvalovat mimo jiné změny v poplatku z ubytování, jenž se bude podle návrhu vztahovat i na krátkodobé pronájmy bytů prostřednictvím digitálních platforem, a zavedení lékového záznamu pacienta. Odpoledne jsou na programu zejména poslanecké předlohy v prvním čtení.

Před pařížským soudem stane historický vůdce baskické separatistické organizace ETA José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera. Ve Francii byl po 17 letech na útěku zatčen v květnu. Zodpovídat se má před soudy mimo jiné z atentátu na kasárna španělské policie v Zaragoze v roce 1987, při němž zemřelo 11 lidí. ETA loni oficiálně zanikla.

Z důvodu pravidelné údržby a kompletního mytí tunelu bude od 19. června 23:00 do 27. června 05:00 (tedy osm nocí) uzavřena střední tunelová trouba Strahovského tunelu ve směru na Břevnov. Druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu.

V pařížském paláci Drouot se od 17:00 bude dražit zbraň, kterou zřejmě použil slavný malíř Vincent van Gogh ke spáchání sebevraždy 27. července 1890 v Auvers-sur-Oise. Cena revolveru značky Lefaucheux se odhaduje na 40 tisíc až 60 tisíc eur

Ekologičtí aktivisté se chystají zablokovat několik uhelných dolů v západoněmeckém Porúří. „Zeleným“ tématům se shodou okolností nevyhne ani kancléřka Angela Merkelová, která bude odpovídat na dotazy školáků a studentů. Týkat by se měly ochrany klimatu.

Od 14:00 začne Kulatý stůl SKAV a EDUin, který se bude věnovat studentským stávkám za klima a jak se k tomu má stavět škola. Diskutovat přijdou například ministr životního prostředí Richard Brabec, senátor Marek Hilšer, ekolog Bedřich Moldan, náměstkyně ministra školství Dana Prudíková a student Ondřej Knopp z iniciativy Univerzity za klima.

V Plzni bude od 09:00 přezkum pohledávek firmy Pilsen Steel. Hutě a kovárny, jejichž ruští majitelé na sebe před třemi měsíci podali návrh na insolvenci, dluží více než stovce věřitelů přes pět miliard korun. Od letošního ledna nevyrábí. Odbory vyzvaly zaměstnance firmy, aby demonstrativně přišli na jednání s požadavkem na obnovu výroby a vyplacení dlužných mezd.

Na Hradčanském náměstí v Praze bude od 20:20 open air koncert České filharmonie pod taktovkou britského dirigenta Wayneho Marshalla. Na programu bude filmová hudba ze Star Wars, Harryho Pottera a dalších snímků. Vedle České filharmonie se pod taktovkou amerického dirigenta Keithe Lockharta představí také houslistka Olga Šroubková a trio Time for Three.

vagDavid Vagaday

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.