3. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Trump navštíví zdevastované Portoriko a USA pátrají po motivech střelce z Las Vegas

Las Vegas, policisté utíkají na místo činu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Las Vegas, policisté utíkají na místo činu. | foto: Reuters

Proč došlo v pondělí v Las Vegas k největšímu masakru vyvolaném jedním střelcem v historii USA? Vyšetřovatelé pátrají po indiciích. Katalánci vyhodnocují důsledky násilně potlačovaného nedělního referenda o nezávislosti a americký prezident Donald Trump dnes navštíví Portoriko, které bylo postižené řáděním hurikánu Maria.

Je v sázce autonomie? K násilnému potlačování nedělního katalánského referenda se během pondělí vyjádřily evropské velmoci, včetně Francie i Německa. Referendum o odloučení Katalánska od Španělska, jehož uspořádání neumožňovala ústava země, zjitřilo vášně zejména kvůli brutálním zásahům policie, která podle katalánské strany zranila stovky lidí. Regionální vláda chce po Madridu odchod policejních sil, ten však takový požadavek odmítá a naopak hrozí, že eskalace situace by mohla vést ke konci katalánské autonomie. Server Lidovky.cz bude sledovat další vývoj v Barceloně a jejím okolí.

Proč se v Las Vegas střílelo? Po pondělním nejhorší útoku střelce v dějinách USA zůstalo v Las Vegas nejméně 58 mrtvých a přes 500 zraněných. Vyšetřovatelé pátrají po motivu 64letého Američana Stephena Paddocka. Ačkoliv se k útoku přihlásil Islámský stát, který uvedl, že střelec nedávno konvertoval k islámu, nic tomu podle vyšetřovatelů ještě v pondělí nenasvědčovalo. Další vyšetřování nejspíše přinese více podrobností.

Studenti si vyzkoušejí volby. Studenti gymnázií, středních odborných škol a učilišť ve věku od 15 let si od dneška mohou vyzkoušet sněmovní volby nanečisto. Dvoudenní Studentské volby pořádá společnost Člověk v tísni, výsledky zveřejní 4. října. Nechme se překvapit, jak moc se budou lišit od ostatních volebních průzkumů.

Trump v Portoriku. Prezident USA Donald Trump dnes navštíví Portoriko a zřejmě také Americké Panenské ostrovy, kde hurikán Maria způsobil rozsáhlé škody a zabil 25 lidí. I týden poté, co se živel přes Portoriko přehnal, byla na ostrově stále polovina lidí bez pitné vody a elektřiny. Za otálení s humanitární pomocí si Trump v minulém týdnu vysloužil kritiku, sám však za nečinnost kritizoval portorické úřady.

Soud vyslechne svědky v kauze Zadeha. U krajského soudu v Brně bude dnes ráno pokračovat výslechem svědků hlavní líčení s podnikatelem Shahramem Abdullahem Zadehem, který je obžalovaný z daňových úniků. Termíny hlavních líčení jsou naplánované až do konce roku.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz