15. února 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Tvář žlutých vest jde k soudu. Ve Španělsku hrozí předčasné volby, čeká se vyjádření premiéra

Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. | foto: Reuters

Mluvčího hnutí žlutých vest, které ve Francii několik týdnů pravidelně demonstrují, čeká soud. Španělsku hrozí předčasné volby.

Představitel takzvaných žlutých vest Éric Drouet je obviněn z pořádání neohlášených protestů. Hnutí od poloviny listopadu v ulicích měst protestuje proti hospodářské a sociální politice prezidenta Emmanuela Macrona.

Španělský premiér Pedro Sánchez veřejně vystoupí po pravidelném zasedání vlády. Očekává se, že se vyjádří k eventualitě předčasných voleb. Ve středu parlamentem totiž neprošel návrh rozpočtu na rok 2019.

V Pekingu se uskuteční další z řady obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou za účasti amerického ministra financí Stevena Mnuchina a obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera.

Pražský městský soud pokračuje v projednávání druhé korupční kauzy exředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Obžaloba se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Dbalý měl podle policie za úplatky přihrávat zakázky domluveným firmám. Vedl si o tom svérázný deník, který dnes patří k hlavním důkazům proti bývalému řediteli prestižní pražské nemocnice. V první větvi případu, za zakázku digitalizace chorobopisů, byl Dbalý V září 2018 Městským soudem v Praze odsouzen k odnětí svobody na 9 let a k propadnutí majetku. Obhájkyně Dbalého se proti rozsudku odvolala a tudíž není pravomocný.

Soud se bude zabývat také případem podnikatele Jaroslava Fröhlicha a jeho ženy Evy, kteří čelí obžalobě z podvodu kvůli prodeji obrazů, které byly podle obžaloby padělané.

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na Lidovky.cz