1. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Uplynul rok od startu EET a Španělsko chystá výslech katalánských lídrů

Pokladní systém EET | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokladní systém EET | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Před rokem začaly vyjíždět z pokladen první EET účtenky, ministerstvo financí při té příležitosti zveřejní bilanční data. Katalánští exministři se dostanou k výslechu a papež František v Bangladéši vyslechne zástupce utiskované muslimské menšiny Rohingů.

Jak uspěla EET? Přesně před rokem vyjely hostinským a hoteliérům z tiskáren první účtenky EET. Na dnešní dopoledne chystá ministerstvo financí tiskovou konferenci, na níž zhodnotí dopady elektronické evidence, představí aktuální sociologický výzkum k tématu a přinese další informace k blížící se 3. a 4. vlně. Akce pro novináře se zúčastní ministr financí Ivan Pilný a náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová.

Výslech Katalánců. V dopoledních hodinách začne výslech osmi katalánských exministrů a dvou separatistických lídrů, kteří jsou ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Předvolal si je nový soudce, který případ před týdnem převzal. Očekává se, že by mohl rozhodnout o jejich propuštění na kauci.

Policie se chystá na fanoušky. V souvislosti s večerním utkáním mezi pražskou Slavií a ostravským Baníkem se v Praze chystají bezpečnostní opatření. V ulicích budou stovky policistů. Po 18:00 má na nádraží Praha - Vršovice dorazit vlak s fanoušky ostravského týmu.

Rath proti Rathovi. Na obvodním soudu pro Prahu 6 dnes pokračuje projednávání žaloby na exhejtmana Davida Ratha kvůli dědictví po jeho otci. Rathův bratr Michal se domáhá zneplatnění závěti.

Papež vyslechne Rohingy. Papež František během návštěvy Bangladéše v rámci mezináboženského setkání vyslechne i svědectví „malé skupiny“ rohingských uprchlíků. Muslimská menšina musela uprchnout ze sousední Barmy před vlnou násilí ze strany bezpečnostních složek.

Královská rodina u soudu. Dnes by mohl začít proces s vysoce postavenými saúdskoarabskými politiky a podnikateli zadrženými kvůli korupci. Jsou mezi nimi i členové královské rodiny.

Vánoční strom v Brně. Na Masarykově náměstí v Brně se v pět hodin slavnostně rozsvítí vánoční strom. Město při té příležitosti chystá i překvapení. Program na náměstí začne už o hodinu dříve. Dnes také začne provoz dřevěných stánků, takzvaný malý vánoční jarmark, a bude zahájena Vánoční sbírka města.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz