14. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

USA čekají nápor hurikánu Florence. Přinese katastrofické záplavy?

Satelitní snímek hurikánu, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek hurikánu, ilustrační foto. | foto: NASA

Na území Spojených států by dnes ráno měl dorazit hurikán Florence, Amerika se bojí převážně ničivých záplav. U soudu se bude opět projednávat kauza firmy Oleo Chemical a role lobbisty Iva Rittiga a dánský odvolací soud by měl vynést verdikt v případu ponorkového vraha Petera Madsena.

Hurikán Florence. K východnímu pobřeží USA se žene hurikán Florence, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci 1,7 milionu obyvatel Severní a Jižní Karolíny a Virginie. Pevninu podle meteorologů zasáhne ve čtvrtek pozdě večer místního času (v pátek ráno SELČ). Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) zeslábl na druhý stupeň z pěti a zpomaluje svůj postup. NHC přesto varovalo, že jde o mimořádně nebezpečný živel, který může ohrozit lidské životy, především kvůli hrozícím silným záplavám.

Tajfun Mangkhut. Zatímco Američané čekají na příchod hurikánu Florence, k severovýchodnímu pobřeží Filipín se blíží mohutný tajfun Mangkhut. Filipínské úřady zahájily evakuaci tisíců lidí. Podle meteorologů je Mangkhut nejsilnějším tajfunem, který letos Filipíny zasáhne. V jeho očekávané dráze žije deset milionů lidí.

Rittigova kauza. Městský soud v Praze znovu projednává roli lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování firmy Oleo Chemical. Podle obžaloby si Rittig za vyvedené peníze pořídil nemovitosti v Dubaji.

Jednání o státním rozpočtu. Na mimořádném zasedání Rady hospodářské a sociální dohody ČR se bude jednat o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Zúčastní se jej premiér Andrej Babiš a další členové vlády, zástupci zaměstnavatelských svazů a představitelé odborových organizací.

Ponorkový vrah nechce doživotí. Dánský odvolací soud by měl vynést verdikt v případu dánského konstruktéra Petera Madsena, který byl odsouzen na doživotí za vraždu švédské novinářky Kim Wallové na ponorce. Madsen nezpochybnil samotný rozsudek, odvolal se jen proti doživotnímu trestu.

Šéf kontrarozvědky na odstřel? I dnes budeme sledovat další vývoj na německé politické scéně, která řeší, jestli může šéf kontrarozvědky Hans-Georg Maassen zůstat ve funkci. Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které ale šéf kontrarozvědky zpochybnil. Později ale musel připustit, že video je autentické a že o nepravdivou informaci nejde.

Nový šéf ÚZSI. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvede oficiálně do úřadu nového ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Marka Šimandla.

Masarykovská pieta. V Lánech se bude od deseti hodin dopoledne konat pietní akt při příležitosti 81. výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka. Zúčastní se jej předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Mělnické vinobraní. Začíná 80. ročník mělnického vinobraní. Mělnické vinobraní je nejstarší a zároveň jedna z největších slavností tohoto typu v ČR. Program na čtyřech scénách potrvá do neděle. V sobotu odpoledne projde městem historický průvod. Organizátoři očekávají dopravní problémy.

Lávka přes Labe. Nymburk dnes vybere návrh nové lávky přes Labe. Původní lávku nechalo město v srpnu zdemolovat kvůli špatnému stavu.

Změní poslanci „stravenky“ pro sociálně slabé? Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci budou schvalovat senátních návrh úpravy ve vyplácení příspěvku na mobilitu, poslanecké změny ve vyplácení části příspěvku na živobytí v poukázkách a vládní technickou novelu volebního zákona.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz