Sobota 22. února 2020svátek má Petr 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Ústavní soud oznámí rozhodnutí o zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud. Ilustrační foto. | foto: © IlustraČeská pozice

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Ústavní soud oznámí, jak rozhodl o návrhu na zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Soudce zpravodaj Jaromír Jirsa svolal veřejné vyhlášení nálezu. Napadený zákon má jen tři stručné články, jejichž účinnost se projeví 1. ledna 2020 v zákonech o daních z příjmu a majetkovém vyrovnání s církvemi. Pokud nezasáhne ÚS, budou pak náhrady podléhat 19procentnímu zdanění.

Poslanci by měli rozhodnout o zákonu, který zakazuje prodej ve větších obchodech o vybraných svátcích. Posoudit by měli také zvýšení poplatku z ubytovacích kapacit. Obě novely jim vrátil Senát. Ze zákona o omezení prodejní doby chce Sněmovna vyjmout velkoobchod, tedy prodejny, které slouží výhradně podnikatelům. Horní komora ale navrhla normu úplně zrušit. Na minulé schůzi poslanci debatu o zavírání obchodů nedokončili.

Brexit a víceletý rozpočet Evropské unie budou hlavními tématy jednání zástupců vlád členských zemí EU. Ministři odpovědní za evropskou agendu se budou zabývat návrhem závěrů dvoudenního unijního summitu, který začne ve čtvrtek. Probírat v této souvislosti budou i další rozšiřování unie či její budoucí klimatické závazky.

Olomoucký krajský soud vynese rozsudek v případu zbývajících dvou obžalovaných v kauze takzvané lihové mafie Radka Březiny. Jde o správce ostravských nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci. V kauze s rekordní škodou na daních ve výši téměř šesti miliard korun bylo původně obžalováno osm mužů, zbylí obžalovaní již byli pravomocně odsouzeni, bratr šéfa mafie je již na svobodě.

Pražský vrchní soud se napotřetí pokusí rozhodnout kauzu bratrů z Nizozemska, kteří loni napadli a brutálně zbili číšníka v centru Prahy. Při prvním zasedání oddálilo rozsudek to, že se neshodli předvolaní znalci, při druhém pak to, že tito znalci vůbec nedorazili. Odvolací zasedání v případech trestných činů proti životu a zdraví přitom obvykle končí hned v prvním nařízeném termínu.

Armáda si připomene 100. výročí vzniku svého generálního štábu. Na slavnostním setkání velení armády vystoupí s projevem prezident Miloš Zeman. Na Pražském Vítězném náměstí budou vojáci od 9:00 do 18:00 prezentovat to nejzajímavější z činnosti vojenských útvarů, uskuteční se také pietní akt u Památníku československých zahraničních vojáků.

Český statistický úřad zveřejní údaje o zářijových odhadech sklizně brambor a kukuřice, ale také cukrové řepy či slunečnic. Pěstitelé v minulém týdnu informovali o tom, že úroda brambor by měla být s 770 000 tunami o 57 000 tun lepší než loni, přiblíží se tak dlouholetým průměrům. Letošní letní sucho některé porosty oslabilo.

Vystoupení konstantinopolského patriarchy Bartoloměje I. a bývalého polského prezidenta Lecha Walesy budou hlavními body závěrečného dne letošního ročníku mezinárodní konference Forum 2000. Konference, která navazuje na myšlenky prvního českého prezidenta Václava Havla, má letos podtitul Jak obnovit naděje roku 1989.

Britská zpěvačka a pianistka Laura Mvula v pražském Fóru Karlín zahájí festival Struny podzimu 2019.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...