18. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

V Česku se bude vzpomínat na Havla, Babišova vláda schválí programové prohlášení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Velký symbol srdce, které bylo s někdejší hlavou státu spojeno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký symbol srdce, které bylo s někdejší hlavou státu spojeno. | foto: ČTK

PRAHA Poslední předvánoční pondělí bude patřit Andreji Babišovi, jehož vláda má schválit programové prohlášení, a vzpomínkám na Václava Havla, první polistopadový prezident zemřel před šesti lety.

Meteorologové varovali, že ráno hrozí hlavně v Čechách náledí a zmrazky a bude to pořádně klouzat. Sníh, který v neděli napadl, totiž sice odtával, ale při poklesu teplot večer a v noci zmrzl a vytvořil náledí. Budou tak kluzké silnice i chodníky, takže by měli být řidiči a chodci opatrní. Večer pak přijde silnější mráz, na horách i po mínus 10 stupňů Celsia.

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude mít napilno. V 8:00 uvede do úřadu nově jmenovaného ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu (ANO), v 8:30 ministra kultury Ilju Šmída, v 9:15 ministra zemědělství Jiřího Milka a v 9:55 ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou. Odpoledne by pak měl nový vládní kabinet schválit své programové prohlášení, na jehož základě hodlá Babiš přemlouvat poslance, aby jeho vládě vyjádřili na začátku ledna důvěru.

V pondělí to bude už šest let, co zemřel dramatik, disident, bojovník za svobodu a první polistopadový prezident Václav Havel. Na řadě míst se budou konat vzpomínkové akce, v 11 hodin se v Praze uskuteční vzpomínková a kulturní akce nazvaná Svíčka pro Václava Havla, kterou pořádá spolek Politika a Svědomí.

Památku Václava Havla uctí předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Odpoledne proběhne vzpomínková akce Čtení z Havla, při které budou zájemci číst svou oblíbenou pasáž z libovolného textu Václava Havla. V 15:00 starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský odhalí Lavičku Ferdinanda Vaňka. Po odhalení bude projekce záznamu inscenace divadelní hry Václava Havla Audience.

Večer se bude konat za Václava Havla mše v chrámu Panny Marie Sněžné. Vystoupí mj. kněz Ladislav Heryán, socioložka Jiřina Šiklová, exministr kultury Daniel Herman, dokumentaristka Olga Sommerová, herec Jan Potměšil ad. V Knihovně Václava Havla se uskuteční akce s názvem Havel dramatik.

V Praze se bude konat tisková konference k představení Územní analýzy aktuálních developerských projektů výstavby bytových domů v Praze (2017), kterou každoročně zpracovává pražský Institut plánování a rozvoje. Zúčastní se primátorčina náměstkyně a radní pro územní rozvoj Petra Kolínská, radní hlavního města Radek Lacko a ředitel Sekce strategií a politik IPR Praha Tomáš Lapáček.

A soud pokračuje v projednávání žaloby železniční společnosti RegioJet na České dráhy (ČD). RegioJet požaduje 717 milionů korun za to, že se ho ČD údajně pokoušely z trasy vytlačit zavedením podnákladové ceny.

Lidovky.cz
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz