Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Česko zmírňuje opatření proti covidu, končí hlasování Pirátů a začne soud se Sarkozym

Provozní doba obchodů a nákupních center je sjednocena se zákazem vycházení v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provozní doba obchodů a nákupních center je sjednocena se zákazem vycházení v... | foto: Anna Vavríková, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Česko se v protiepidemickém systému PES přesune z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého. Povoleno je shromažďování až šesti lidí namísto dosavadních dvou, zákaz vycházení začíná od 23:00 místo současných 21:00. Obdobně se může prodloužit zavírací doba obchodů, otevřít mohou prodejny se zbraněmi a střelivem. Svateb, pohřbů nebo bohoslužeb se může účastnit až 20 lidí.

Co se týče dalších zmírnění, mohou se bez diváků konat divadelní představení a koncerty třeba pro internetové přenosy. Knihovny mohou půjčovat knihy z výdejních okének, konat se mohou teoretické i praktické závěrečné testy autoškol.

Měla by jednat pracovní skupina ministerstva zdravotnictví o závěrech Světové zdravotnické organizace (WHO) ohledně remdesiviru.

Vojáci by měli i příští rok dostat možnost vzít si delší služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o děti. Počítá s tím novela vyhlášky ministerstva obrany, ministr Lubomír Metnar ji dnes předloží vládě.

Obce nejspíš budou moci od státu dostat kombinací úvěru a dotace na revitalizaci brownfieldů na svém území až 50 milionů korun, nejvýše do poloviny celkových nákladů. Jde o přeměnu těchto území pro jiné než hospodářské využití, například kulturu nebo sport. Vládní nařízení projedná kabinet. Pokud ho schválí, bude účinné od začátku roku 2021.

Ve 22:00 končí hlasování členské základny Pirátů o spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) v parlamentních volbách v roce 2021.

V Paříži začne soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který čelí obžalobě z korupce. Líčení, které se mělo původně konat v říjnu, by mělo trvat do 10. prosince.

V Iráku by mohlo být popraveno kolem 50 vězňů odsouzených za zločiny spojené s terorismem. Podle expertů OSN se těmto lidem nedostalo spravedlivého procesu.

Evropská agentura pro životní prostředí zveřejní zprávu o kvalitě ovzduší v Evropě v letošním roce.

Jedná rada hlavního města. Na programu je zakázka na napojení lodi Hermes určené bezdomovcům na vodovodní síť a kanalizaci, podpora projektů na zlepšování kvality ovzduší nebo memorandum o modernizaci železniční tratě z Veleslavína k Letišti Václava Havla. Jmenován bude koordinátor rekonstrukce terminálu na Černém Mostě. Radní rovněž projednají nákup roušek, respirátorů FFP2, jednorázových rukavic či ochranných kombinéz.

Na Ořechovce v městské části Praha 6 začnou platit parkovací zóny.

Krajský soud Ostrava se začne zabývat případem úmrtí jednačtyřicetiletého hokejového fanouška havířovského hokejového klubu. Obžalován byl dvacetiletý člen bezpečnostní agentury. Muže napadl před stadionem. Napadený upadl a způsobil si zranění, kterým později v nemocnici podlehl.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...