17. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

V kauze dopravního podniku zazní rozsudek, egyptolog prorektorem a Češi narazí na slabou Itálii

Lobbista Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Ivo Rittig. | foto: ČTK

Soud by měl rozhodnout v kauze zakázek pražského dopravního podniku, v níž hrozí vězení mimo jiné lobbistovi Ivo Rittigovi nebo exřediteli podniku Martinu Dvořákovi. Tchaj-wan se může stát první asijskou zemí, která zlegalizuje manželství osob stejného pohlaví. Egyptolog Miroslav Bárta míří na prorektorské křeslo a čeští hokejisté hrají s Itálií, která na šampionátu ještě neskórovala.

Městský soud v Praze vynese rozsudek v kauze zakázek pražského dopravního podniku. Stíháno je v ní celkem 16 lidí, mimo jiné bývalý šéf podniku Martin Dvořák nebo lobbista Ivo Rittig, oběma hrozí vězení. Podle obžaloby přišla městská firma kvůli zpronevěře či praní špinavých peněz nejméně o 457 milionů korun. Kauza zahrnuje tři různé zakázky DPP. Nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud podle obžaloby putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets.

Švýcarská energetická skupina Alpiq by mohla oznámit prodej svých elektráren ve Zlíně a na Kladně. Nabídku na jejich převzetí jí učinily ČEZ, energetická skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače a Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského.

Ředitelství silnic a dálnic má otevírat obálky s nabídkami uchazečů o supervizora nového mýtného systému společností CzechToll a SkyToll.

Dnešek je posledním dnem pro doručení žádosti o vydání voličského průkazu, s nímž bude možné se zúčastnit voleb do Evropského parlamentu v kterékoli volební místnosti v Česku.

Tchajwanský parlament bude hlasovat o legalizaci sňatků homosexuálů. Tchaj-wan se může stát první asijskou zemí, která manželství osob stejného pohlaví legalizuje.

V Pardubicích se očekává vynesení rozsudku nad vojákem Erikem Eštu, který je obžalován z teroristického útoku. Před nástupem do služebního poměru vojáka z povolání vycestoval jako občan České republiky na Ukrajinu, kde se podle obžaloby v roce 2015 zapojil do bojových akcí na straně samozvané Doněcké lidové republiky.

Známý egyptolog Miroslav Bárta se může stát novým prorektorem pro vnější vztahy Univerzity Karlovy. Akademický senát projedná návrh rektora Tomáše Zimy na jeho jmenování. Bárta by měl ve funkci nahradit Martina Kováře, který rezignoval.

V Číně je plánován start rakety Čchang-čeng-3C (Dlouhý pochod 3C) s navigační družicí pro navigační systém Pej-tou (Kompas).

Raketa by měla vyletět i z Mysu Canaveral na Floridě. Falcon 9 americké soukromé firmy SpaceX Elona Muska vynese náklad 60 družic budované satelitní sítě Starlink. První stupeň rakety pak přistane na prámu v Atlantickém oceánu.

Na hokejovém mistrovství světa v Bratislavě bude další zápas české reprezentace. Od 20:15 se naši hokejisté utkají s Itálií, která je ve skupině B zatím poslední a nedala ještě ani gól. Rusové ve čtvrtek „nadělili“ Italům desítku.

V Palácových zahradách na Pražském hradě bude na letní sezonu odhalena busta bývalého francouzského prezidenta Françoise Mitterranda. Bude připomínat jeho zásluhy za změny v roce 1989.