12. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

V Praze 6 bude kvůli Koněvovi opět rušno, Hrad přivítá premiéry V4 a lídry Balkánu

Radnice zakrytí zdůvodnila snahou ochránit pomník před vandaly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radnice zakrytí zdůvodnila snahou ochránit pomník před vandaly. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Zastupitelstvo Městské části Praha 6 bude řešit další budoucnost kontroverzního pomníku maršála Koněva. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) navrhne přemístění sochy. Dříve hovořil o zahradě ruského velvyslanectví, která leží nedaleko pomníku. Objevila se i varianta přesunu na Olšanské hřbitovy, na nichž se nachází čestné vojenské pohřebiště.

Odpůrci zakrytí Koněvovy sochy a jejího přestěhování ze stávajícího místa se v 10:00 shromáždí před úřadem, v 11:00 chtějí zastupitele žádat o odvolání starosty Koláře.

Na Pražském hradě se uskuteční summit premiérů zemí visegrádské čtyřky, ke kterému se připojí i lídři států západního Balkánu. Na setkání, které by podle představ české diplomacie mělo posílit spolupráci obou regionů, nakonec nedorazí zástupce vlády Kosova, které několikrát kritizoval na aktuální návštěvě Srbska prezident Miloš Zeman.

Právě dnes hlava státu třídenní návštěvu Srbska ukončí. V 11:30 se Miloš Zeman ještě setká s předsedkyní srbského parlamentu Majou Gojkovičovou.

Od deváté hodiny ranní pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Na programu jsou zejména pravidelné interpelace na členy vlády a mezinárodní smlouvy.

Soud v severoirském Belfastu by měl rozhodnout o tom, zda by případný brexit bez dohody nebyl v rozporu s Velkopáteční dohodou z roku 1998.

V 15:00 se starosta Prahy 7 Jan Čižinský setká s Martinem Kontrou, který 4. září pomohl ztracenému dvouletému chlapci na odrážedle v hustém provozu u ústí Letenského tunelu. Rušnou ulicí v tu dobu projížděly desítky aut a tramvají. Schůzka se uskuteční na chodníku naproti tunelu.

Městský soud v Praze začne projednávat březnovou vraždu dítěte, která se stala v bytě v pražském Chodově. Pachateli hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Stejný soud začne projednávat případ podnikatele Viktora Chlupa, který podle obžaloby spáchal úvěrový podvod v Metropolitním spořitelním družstvu. Druhým obžalovaným je znalec Vlastimil Hudeček, a to za pomoc k tomuto podvodu a za nepravdivý posudek.

Soud v Paříži vynese verdikt v případu saúdské princezny, která čelí obžalobě, že v roce 2016 nařídila, aby její tělesný strážce zbil řemeslníka.

Mezinárodní autosalon ve Frankfurtu na Mohanem se po novinářských dnech otevře veřejnosti. Potrvá do 22. září. Vstupné vyjde na 13 eur ve všední den při pořízení online a o víkendu na 15 eur.

Evropská komise pořádá summit o očkování, který se bude věnovat boji proti dezinformacím týkajícím se vakcín.

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové bude od 17:00 projekce a beseda o expedici Monoxylon III, která mezi 25. květnem a 9. červnem absolvovala v replice pravěkého plavidla z jednoho kusu kmene plavbu Egejským mořem.

Lidovky.cz
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Prezident Miloš Zeman na úterní akci k 100 let existence generálního štábu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Prezident Miloš Zeman na úterní akci k 100 let existence generálního štábu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Prezident Miloš Zeman na úterní akci k 100 let existence generálního štábu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!