19. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Valachová na Hradě u Zemana, Mládí v hajzlu a začátek konce Velké Británie v EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kateřina Valachová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Pokud si ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nerozmyslí dnes svou demisi, prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Stanislava Štecha novým ministrem školství. Sejít se s ním bude chtít v úterý. S Valachovou se chce setkat právě dnes.

Premiér jako muž s brašnou. Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou se zabývá policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Zeman jí dal čas na rozmyšlenou odchodu do 10. června, kdy se vrátil z cesty do Vietnamu a Kazachstánu. Poté oznámil, že situaci bude řešit až tento týden. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

Prezident řekl, že Valachové položí otázku, zda trvá na svém odchodu z vlády. „Znalci ústavního práva vědí, že premiér je v tomto případě cosi jako pošťák, tedy muž s koženou brašnou, který předává demisi nějakého člena vlády. No a prezident zvažuje, zda tuto demisi akceptuje, nebo neakceptuje, rozhodně není povinen ji přijmout,“ zdůraznil Zeman.

Sbohem, Evropo. V Bruselu od 11:00 proběhne první schůzka vyjednavačů Michela Barniera a Davida Davise, Tím začínají jednání mezi EU a Velkou Británií o vystoupení země z bloku. O stejném tématu se budou bavit v Londýně nový irský premiér Leo Varadkar s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Blíží se konec matky všech bitev? Od neděle pokračuje útok irácké armády na historické centrum Mosulu, které je poslední baštou radikálů z organizace Islámský stát ve městě. Na osvobození mosulského Starého města se podle generála Abdal Amíra Rašída Jaralláha, který velí iráckým jednotkám v severoirácké provincii Ninive, podílí řadoví vojáci, příslušníci speciálních jednotek i federální policie.

České Mládí v hajzlu. V Praze bude mít v 16:00 autogramiádu americký spisovatel C. D. Payne. Ten je známý po celém světě jako představitel absurdního humoru. Proslavil se zejména sérií knih o fiktivním mladíkovi Nicku Twispovi, pojmenovanou Mládí v hajzlu. Pro podpis si můžete dojít na Václavské náměstí do Paláce knih Luxor.

  • 0Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz