Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve sporu o epopej může padnout rozhodnutí. Uprchlý exšéf Nissanu vystoupí na tiskové konferenci

Události

  5:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

John Mucha se svým advokátem Františkem Vyskočilem. foto:  Petr Topič, MAFRA

Obvodní soud pro Prahu 1 by mohl rozhodnout ve sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. S obrazy disponuje hlavní město Praha. Malířův příbuzný John Mucha v žalobě tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory.

V 14:00 SEČ má vystoupit bývalý šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn v libanonské metropoli Bejrútu na první tiskové konferenci od svého zatčení v listopadu 2018. Ghosn loni v prosinci uprchl z Japonska, kde čelí obvinění z finančních deliktů, právě do Libanonu.

Komerční televizní stanice vypnou před půlnocí pozemní digitální vysílání v Praze, od čtvrtka diváci naladí vysílání z Žižkovské věže pouze v novém standardu DVB-T2. Následovat bude o týden později vypnutí DVB-T vysílání komerčních televizí z vysílače Cukrák ve středních Čechách.

Poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka oznámí své rozhodnutí ohledně kandidatury na předsedu KDU-ČSL.

Premiér Andrej Babiš navštíví Olomoucký kraj. Doprovodí ho ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vedení Zlínského kraje má v plánu schůzku se zástupci firem Arriva vlaky a Arriva ČR. Zabývat se budou potížemi ve veřejné drážní dopravě, Arriva vlaky obsluhuje od prosince několik tratí v regionu. Po jednání by zhruba v 10:30 měla následovat tisková konference.

V německém Kasselu bude v 17:00 tisková konference obhájce údajného vraha hesenského politika Waltera Lübckeho (CDU). Advokát vystoupí na žádost svého klienta Stefana E., který si přál zveřejnit nové informace o pozadí loňské vraždy.

Prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin se zúčastní slavnostního ceremoniálu ke spuštění plynovodu TurkStream. Ten přivádí po dně Černého moře zemní plyn z Ruska do Turecka.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se setká s britským premiérem Borisem Johnsonem. Jednat budou především o chystaném odchodu Británie z EU, schůzky se účastní také hlavní brexitový vyjednavač EK Michel Barnier.

Společnost Pew Research Center zveřejní průzkum, který se týká toho, jak lidé v zahraničí hodnotí důvěryhodnost amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho politiky. Autoři se ptali obyvatel 33 zemí včetně Česka.

Na ďáblickém hřbitově v Praze se v 10:00 uskuteční poslední rozloučení s bývalým politickým vězněm Josefem Plockem, který zemřel ve věku 94 let.

Poslední rozloučení bude také s herečkou a občanskou aktivistkou Táňou Fischerovou. Začne v 11:00 ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. Fischerová zemřela ve věku 72 let.

Olomoucký vrchní soud projedná případ napadení tenistky Petry Kvitové. Projednávat bude přitom odvolání Radima Žondry, kterého brněnský krajský soud odsoudil za těžké ublížení na zdraví a za porušování domovní svobody k osmiletému trestu, ale i žalobce. Ten požaduje překvalifikování jeho činu na vydírání a udělení vyššího trestu.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...