26. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vláda asi schválí metro bez strojvůdce, schůze sněmovny a Nikulin před soudem

Sněmovna naslouchá vystoupení prezidenta Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněmovna naslouchá vystoupení prezidenta Miloše Zemana. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na chystané lince pražského metra D možná budou moci jezdit vlaky bez strojvůdců. Kabinet ANO v demisi by měl na úterní schůzi podle podkladů podpořit drážní novelu poslance ČSSD a primátorčina náměstka Petra Dolínka, která by automatický provoz podzemní dráhy umožnila. Vláda jen doporučí, aby zákonodárci předlohu při následném schvalování technicky upravili tak, aby její cíl nemohl být zpochybňován.

Výjimka pro metro. Dopravce nyní musí podle platného zákona zajistit, aby drážní vozidla řídily osoby, které mají platný průkaz způsobilosti. Návrh by pro metro s automatickým provozem stanovil výjimku. Praha podle Dolínka potřebuje mít zákonnou jistotu, že bude moci vypsat výběrové řízení na vlaky metra, bezpečnostní systém a dispečink pro automatický provoz na této lince. „Je klíčové vědět, zda to bude moci být touto formou, nebo ne,“ uvedl dříve.

Rittig vs. protikorupční fond. Vrchní soud projedná odvolání lobbisty Iva Rittiga proti rozsudku, podle nějž nemusí protikorupční nadační fond stahovat z webu zprávy, které muže spojují s kauzou předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Rittig v kauze čelí obžalobě.

Zeman se soudci. Předsedové ústavního a obou nejvyšších soudů se setkají v Praze s prezidentem Milošem Zemanem. Budou možná řešit i nástupce Josefa Baxy v čele Nejvyšší správního soudu. na podzim totiž končí. Mandát vyprší i místopředsedovi Michalu Mazancovi, a prezident Miloš Zeman musí vybrat jejich nástupce.

Začne řádná schůze Sněmovny. Poslanci by se mohli věnovat předlohám ve druhém čtení. Patří k nim poslanecké návrhy změn zákona o daních z příjmů a zákona o pomoci v hmotné nouzi a vládní návrh zákona o zpracování osobních údajů. V úvodní schůze složí slib nová poslankyně Monika Červíčková, která nahradila Roberta Pelikána (oba ANO).

Bude moci OPCW vyšetřovat? Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se mimořádně sejde na žádost Británie, která by chtěla posílit pravomoci organizace.

Nikulin u soudu. Uskuteční se předběžné soudní líčení v kauze údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina vyhoštěného z Česka. Toho „poslal“ do USA ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán i přes odpor Hradu, který požadoval vydání do Ruska.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky