26. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vláda bude čelit hlasování o nedůvěře, čekají se rekordní vedra a odvolací soud rozhodne o Rathovi

Premiér Andrej Babiš 31. května 2019 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš 31. května 2019 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny... | foto: ČTK

Poslanci budou z popudu opozičních stran již podruhé hlasovat o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Teploměry v Česku i v jiných zemích Evropy zřejmě vystoupají k rekordním hodnotám. Odvolací soudy budou rozhodovat o Davidu Rathovi v jeho korupční kauze i o Ivo Rittigovi v případu tunelování firmy Oleo Chemical. Na Hradě oslaví ozbrojené síly a v Palladiu pokřtí knihu o úspěších českého i československého olympijského sportu.

V 10:30 začíná schůze sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě premiéra Andreje Babiše. Opozice jednání iniciovala minulý týden kvůli poslednímu dění okolo Babiše, především v reakci na návrhy unijních auditů, které poukazují na jeho střet zájmů při čerpání dotací z Evropské unie. Menšinový kabinet ANO a ČSSD nicméně hlasování poslanců s největší pravděpodobností přečká, stejně jako loni v listopadu. ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN) ke svolání schůze sesbírali 66 podpisů.

Ve středu vyvrcholí vlna veder. Hlavně v Čechách a na jihu Moravy se budou denní maxima pohybovat mezi 33 až 37 stupni Celsia. Na severovýchodě bude zhruba o dva stupně chladněji. Středeční horka by podle meteorologů mohly překročit rekordní teploty pro konec června. Ve čtvrtek přinese studená fronta mírné ochlazení.

S nebývalými horky se nepotýká jen Česko, ale i velká část západní, střední a jižní Evropy. Řada zemí proto očekává, že se budou přepisovat červnové teplotní rekordy, a vydala kvůli vysokým teplotám varování, kterými občany upozorňuje na zdravotní rizika.

Odvolací soud rozhodne v první větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Rath dostal loni v červnu za přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení 8,5 roku vězení. Obžaloba v této větvi viní Ratha a dalších 10 lidí z přijímání úplatků, uplácení a manipulace výběrových řízení na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic.

Vrchní soud v Praze projedná odvolání státního zástupce proti osvobození lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování firmy Oleo Chemical. Pražský městský soud loni v září nepravomocně zprostil Rittiga obžaloby, podle níž si lobbista pořídil tři nemovitosti v Dubaji za peníze vyvedené z firmy Oleo Chemical. Soud předtím také zopakoval, že se Rittig a další obžalovaný nepodíleli na tunelování Olea. Žalobce žádal pro oba muže pětileté vězení a peněžité tresty 1,6 milionu korun.

Od 10:00 začnou na Pražském hradě oslavy Dne ozbrojených sil. Na programu bude expozice současných i historických motocyklů Hradní stráže. V době od 13:30 do 14:45 se na III. nádvoří bude konat přehlídkové vystoupení Hradní stráže a koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

Rada Evropy zvolí ve Štrasburku nového generálního tajemníka, který nahradí Nora Thorbjörna Jaglanda. O funkci se ucházejí chorvatská ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová Buričová a šéf belgické diplomacie Didier Reynders.

Bankovní rada České národní banky rozhodne o nastavení měnové politiky, tedy o úrokových sazbách. Rozhodnutí zveřejní ve 13:00. Podle odhadů analytiků nechá úrokové sazby bez změny.

V 17:30 bude křest oficiální publikace Nemůžeš, přidej!, mapující 120 let Českého olympijského výboru, za účasti hokejisty Dominika Haška a skikrosaře Tomáše Krause. Akce se uskuteční v pražském Palladiu v knihkupectví Luxor.

vagDavid Vagaday