22. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vláda chystá další personální změny a Katalánci si zvolili nový parlament

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Volby v Katalánsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby v Katalánsku. | foto: ČTK

Praha Katalánci si ve čtvrtek zvolili nové obsazení Poslanecké sněmovny, dnes by měly být známy oficiální výsledky. Ministerstva podle spekulací čekají velké personální změny a v Kyjevě se bude opět rozhodovat o domácím vězení pro Saakašviliho.

Co schválí nová vláda. Na dnešní schůzi vlády se budou schvalovat personální změny na ministerstvech. Podle informací serveru iDNES.cz mají na ministerstvech a Úřadu vlády zaniknout místa pro více než 70 lidí. Další lidé skončí kvůli tomu, že se jejich funkce přejmenují nebo sloučí. Na programu vlády bude také mimo jiné návrh novely zákonů o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, novely zákona o zajišťování obrany České republiky, poslanecké a senátní návrhy novely zákona o léčivech, poslanecký návrh novely zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech či poslanecký návrh na zrušení zákonů o dani z nabytí nemovitých věcí, o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě a o EET.

Podnikatel vs. pošta. Městský soud v Praze bude dnes dopoledne řešit případ podnikatele Lukáše Čadka a sociálního demokrata Kamila Choce, který souvisí s korupcí a uplácením na České poště. Čadek dostal ve středu pětiletý trest za šíření pomluvy. Choc, který měl chtít po Čadkovi třímilionový úplatek za urovnání jeho obchodního sporu s poštou, odešel od soudu s pětiměsíční podmínkou. Verdikt je nepravomocný.

Drtivé vítězství separatistů? V předčasných volbách do katalánského parlamentu se ve čtvrtek rozhodovalo o budoucnosti této autonomní oblasti Španělska, která je už dva měsíce pod přímou správou Madridu kvůli snahám o nezávislost. Volby provázela rekordní účast, k urnám přišlo 82 procent voličů. Podle večerních průběžných výsledků obhájily většinu v katalánském parlamentu strany, které si přejí odluku regionu od Španělska. Dá se čekat, že kompletní výsledky se dozvíme právě dnes. Situaci budeme průběžně sledovat.

Domácí vězení pro Saakašviliho? Odvolací soud v Kyjevě má dnes posoudit odvolání generální prokuratury proti odmítnutí soudu uvalit na gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho vazbu v podobě domácího vězení. Saakašvili čelil obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal na Ukrajině státnímu převratu. On sám je označil za lživé a sebe za válečného zajatce.

  • 0Diskuse


Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky


Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.

Najdete na Lidovky.cz