Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Události

Vláda projedná nouzový stav, v Evropě dojde k rozvolnění a některým žákům začínají jarní prázdniny

Tisková konference předsedy vlády Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana Blatného k představení centrálního rezervačního systému na očkování. Ministerstvo zdravotnictví. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
  5:00

Nouzový stav v současnosti platí pouze do 14. února. A právě o jeho prodloužení bude v pondělí jednat vláda. Na programu kabinetu by se též mohlo objevit zpřísnění restrikcí. Ministr Blatný totiž pokládá současná opatření za nedostačující. Mluví se o omezení cestování mezi kraji. Tisková konference je předběžné plánovaná na 17.00. 

Školákům hned ve 14 okresech začínají jarní prázdniny. Učit se nebudou žáci základních a středních škol v okresech Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava a Jeseník. 

Žalobu syna Ladislava Smoljaka na Žižkovské divadlo Járy Cimrmana probere soud. Filip Smoljak si nárokuje přibližně půl milionu korun za autorská práva k některým hrám.

V Evropě dojde v některých zemích k jistému uvolnění. To se týká například Rakouska čí Nizozemska. Zde se především otevřou školy a některé typy obchodů. V Katalánsku vyzkouší, jak se podobné kroky projeví na přetrvávající epidemii. 

Od čtvrté hodiny odpolední mají šanci provozovatelé malých ubytovacích zařízení zažádat o podporu z programu COVID ubytování. Ta se týká ubytovatelů v soukromí, malých penzionů či apartmánů. Nárok mají na 200 korun na pokoj za 78 dnů nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru. K podpoře je připraveno půl miliardy korun. Příjem žádostí bude otevřen do 31. března.

Statistici prozradí výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu za uplynulé období.  

Autor: