Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda projedná uvolnění režimu na hranicích, ČSA obnoví provoz na čtyřech linkách

  5:00
Praha - RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Airbus A319 ČSA. foto: Wikimedia

Vláda se dnes bude zabývat režimem na hranicích s Německem a Rakouskem. Diskutovat by kabinet měl i o možném dřívějším uvolnění než 13. června. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli avizoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Hranice je možné překračovat pouze na vybraných přechodech i poté, co v Česku skončil nouzový stav. Na programu schůze vlády je mimo jiné také projednání novely zákona o zpravodajských službách.

Premiér Andrej Babiš zkritizoval nízkou angažovanost ministerstva zdravotnictví v projektu chytré karantény, která má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci. Vláda proto dnes projedná přechod projektu pod tento resort. „Doufám, že resort zdravotnictví se k tomu přihlásí, není to záležitost jen IT a armády,“ řekl v neděli v České televizi Babiš. V projektu podle něj končí dosud dobrovolně pomáhající firmy.

Českomoravská záruční a rozvojová banka by mohla vyhlásit program Covid III, ve kterém bude stát ručit firmám do 500 zaměstnanců za úvěry u komerčních bank. Program musí nejprve schválit vláda.

ČSA obnoví provoz na čtyřech linkách, půjde o linky do Paříže, Frankfurtu a Amsterdamu. Další přibudou v příštích dnech. Společnost zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka v březnu kvůli koronaviru.

Širší vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegium, bude rozhodovat, zda do letošního plánu kontrol zařadí kontrolu nákupů ochranných pomůcek v rámci nouzového stavu vyhlášeného kvůli epidemii koronaviru.

V Irsku končí celostátní karanténa a uvolňují se první restrikce. V Řecku se otevřou nákupní centra, památky a střední školy. V Dánsku se do tříd vrátí žáci ve věku od 11 do 18 let, otevřou se bary, kavárny a restaurace. Úřady na Slovensku by měly rozhodnout o termínu otevření škol.

Na Slovensku také pokračuje líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

V Itálii by se měly otevřít obchody, knihovny a muzea. V kostelech se začnou sloužit mše. V některých regionech se nejspíš otevřou i restaurace, bary nebo kadeřnictví.

V Ženevě začíná dvoudenní 73. zasedání Světového zdravotnického shromáždění, hlavního orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO). Zabývat se bude hlavně pandemií nemoci covid-19, kvůli níž se zástupci členských států propojí prostřednictvím videokonference.

Německá fotbalová liga má na programu zápas 26. kola mezi Brémami a Leverkusenem.

Autor: