Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Babiš půjde za Zemanem pro radu, Francie se těší na prezidentskou debatu

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek. | foto: MAFRA: David Neff

PRAHA V úterý ohlásil premiér Bohuslav Sobotka demisi vlády pět měsíců před volbami, ve středu se ale vláda sejde a bude snad probírat i normální agendu. Bouřlivo bude také ve Francii, kde se večer uskuteční první debata prezidentských kandidátů před 2. kolem.

„Pokládám za neudržitelné, aby Andrej Babiš v mé vládě zastával funkci ministra financí,“ prohlásil v úterý předseda vlády. Podle něj by v případě odvolání Babiš využil situaci a stylizoval se před volbami do role „mučedníka“. Vše proto vyřešil demisí celé vlády.

„Pan premiér poškozuje práci celé vlády, ministrů, postupně ničil pověst vlády neustálými útoky proti mně. Je to zoufalý krok zoufalého člověka. Potvrdila se jeho neschopnost něco rozhodnout,“ kontroval Babiš.

Vláda bude probírat rumunské lesy. Rozbouřené vody české politické scény budeme sledovat i ve středu. Již od devíti hodin totiž zasedne vláda ke svému řádnému jednání a bude řešit závažné problémy trápící celou společnost: třeba informace o záměru státního podniku Lesy ČR investovat do vlastnictví lesů v Rumunsku, přípravu a realizaci průmyslové zóny v Přerově Bochoři či návrh vládního usnesení o použití vládní rozpočtové rezervy na zabezpečení kariérního řádu pedagogických pracovníků.

Zkrátka je na co se těšit. Snad se u toho páni ministři zase nepohádají...

Premiér se setká s premiérem. Sobotka je v jednom kole. Po zásadní úterní tiskové konferenci bude mít ve středu v 16:45 hned další. S předsedou bavorské vlády Horstem Seehoferem budou vyprávět, jak spolu jednali o dopravě, česko-bavorských hospodářských vztazích a spolupráci v oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání a kultury.

Babiš jde na Hrad pro radu. Prezident Miloš Zeman přijme v 15:00 na Hradě Babiše. Ten požádal prezidenta o schůzku už minulý týden kvůli nynějšímu napětí mezi ním a premiérem Sobotkou.

Francie před televizemi. Francouzští prezidentští „finalisté“ Emmanuel Macron a Marine Le Penová se od 21:00 zúčastní debaty, kterou budou vysílat obě hlavní francouzské televizní stanice TF1 a France 2.

Fotbalové taháky. Od 20:45 můžete sledovat úvodní semifinálové utkání fotbalové Ligy mistrů: AS Monako - Juventus Turín. UŽ od 18:45 pak úvodní utkání semifinále Evropské ligy: Ajax Amsterodam - Olympique Lyon.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...