7. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vondroušovou čeká semifinále French Open, poslanci budou hlasovat o novele EET

Nadšená Markéta Vondroušová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadšená Markéta Vondroušová. | foto: ČTK/AP

Česká tenistka Markéta Vondroušová nastoupí do semifinálové bitvy French Open, poslance čeká hlasování o novele EET a premiéři několika evropských zemí budou jednat o obsazení postu předsedy Evropské komise.

Devatenáctiletá tenistka Markéta Vondroušová měla hrát semifinále Roland Garros proti Johanně Kontaové již ve čtvrtek, ovšem kvůli dešti byl duel odložen na dnešní 11. hodinu. Rodačka ze Sokolova již svou účastí mezi kvartetem nejlepších dosáhla svého největšího úspěchu kariéry. Fanoušci sportu gentlemanů se v Paříží ovšem zřejmě nejvíce těší na bitvu titánů mezi Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem, kteří se o finále utkájí před 13. hodinou.

Důležité střetnutí mají před sebou i čeští fotbalisté. Ve 20.45 je čeká druhý zápas kvalifikace o účast na mistrovství Evropy 2020. V Praze na Letné vyzvou ve 20.45 Bulharsko. Ve svém prvním utkání Češi podlehli Anglii 0:5.

Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by během ní měli dokončit schvalování novely o EET. Vládní návrh rozšiřuje evidenci tržeb na ostatní obory, které jí dosud nepodléhaly, například na řemeslníky, zdravotnická zařízení nebo podnikatele v zemědělství. Zatím platí hlavně pro obchod, restaurace a hotely. Novela obsahuje i úpravy daně z přidané hodnoty. Lídr ODS Petr Fiala deklaroval, že jeho strana zákon o EET zruší, až k tomu bude mít příležitost.

V dílčích hlasováních už poslanci vyňali z povinnosti evidovat tržby předvánoční prodej sladkovodních ryb a rozšířili okruh podnikatelů, kteří budou moci evidovat tržby pomocí papírových účtenek.

Končí desetidenní lhůta, v níž je možné u Nejvyššího správního soudu zpochybnit průběh a výsledky voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku konaly 24. a 25. května.

Soud bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností.

V Praze proběhne stávka studentů za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Protest se uskuteční před úřady několika městských částí, konkrétně Prahy 1, 3, 5, 6 a 8.

Britská premiérka Theresa Mayová skončí končí jako vůdkyně konzervativců; v čela vlády zůstane, dokud strana nenajde nového vůdce.

Premiéři Belgie, Nizozemska, Španělska, Portugalska, Lotyšska a Chorvatska budou v Bruselu jako zástupci tří politických proudů v EU jednat o možném obsazení postu předsedy Evropské komise.

Americký prezident Donald Trump končí návštěvu Irska, kde pobývá ve svém golfovém klubu na západním pobřeží. Z nedalekého letiště Shannon zamíří zpět do Washingtonu. Očekávají se závěrečné protesty jeho odpůrců.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.