Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vrcholí soud s Rathem, Babiš na summitu EU a přidá Praha peníze na opravu mostů?

Bývalý středočeský hejtman David Rath mluví s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý středočeský hejtman David Rath mluví s novináři. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý středočeský hejtman David Rath je podle svých advokátů stíhán v korupční kauze kvůli politickým postojům. Pro odsouzení bývalého vrcholného politika nejsou důkazy, a proto by měl být zproštěn obžaloby, uvedli jeho obhájci Roman Jelínek a Adam Černý. Návrhy na zproštění obžaloby dnes přednesli i další právní zástupci, kteří stihli před Krajským soudem v Praze své závěrečné řeči přednést. V kauze je obžalováno celkem 11 lidí. Dnes závěrečné řeči u soudu pokračují.

Kolik Rath dostane? Advokáti zpochybňovali zejména řízení u soudu, které je podle nich nespravedlivé. O vině Ratha a dalších deseti obžalovaných je naopak přesvědčen státní zástupce Petr Jirát, který většině navrhl tresty vězení. Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud, a případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek.

Systém podle Jiráta fungoval tak, že manželé Kottovi přizpůsobovali veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Stejně jako Rathovi jim navrhl nejpřísnější potrestání, a to osm až devět let ve vězení a propadnutí veškerého majetku.

V Bruselu začíná summit EU. Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se budou zabývat hospodářskými otázkami, včetně problematiky prohlubování jednotného trhu, energetické unie či unie kapitálových trhů. Rozpravu povedou i obchodu a také o daňových otázkách. Summit též přijme závěry ke spolupráci se zeměmi západního Balkánu a zabývat se má i aktuální problematikou. Bulharské předsednictví EU by mělo informovat o stavu jednání okolo reformy unijního azylového systému. Mluvit se bude také o reakci na nedávný pokus o vraždu v Británii za použití nervové látky, za který je podle Londýna odpovědná Ruská federace. Za Česko se setkání zúčastní premiér v demisi Andrej Babiš.

Přidá Praha peníze na opravu mostů? Proběhne jednání zastupitelů hlavního města. Zastupitelé projednají mimo jiné navýšení finančních prostředků na opravy silnic a mostů, výstavbu trasy metra D nebo rozdělení peněz vybraných z hazardu městským částem. Na programu je rovněž obnova Staroměstské tržnice a koncepce rozvoje záchranné služby.

Rittigova kauza. Pražský vrchní soud rozhodne o odvolání v kauze údajného tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Mezi obžalovanými je vedle bývalých majitelů firmy i lobbista Ivo Rittig.

Privatizace OKD. Uskuteční se schůze sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD. Na programu je slyšení právničky Hany Marvanové. Sněmovní komise si už během února vyžádala dokumenty od ministerstva financí, Úřadu vlády i od Bezpečnostní informační služby. Osloví také Evropskou komisi.

Kauza Facebook. Britský úřad pro ochranu dat vyšetřuje, zda sociální síť Facebook dostatečně rázně odpověděla na zprávy, že politická konzultační firma Cambridge Analytica nečestně získala informace o jejích uživatelích.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!