20. března 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vypovězení Rusové opustí Británii a v Lánech se sejde Zeman s Babišem

Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy. | foto: Reuters

PRAHA Ruští diplomaté, které se Británie kvůli otravě bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery rozhodla vypovědět, dnes opustí zemi. Londýn vypověděl celkem 23 ruských diplomatů. Zasedne britská Národní bezpečnostní rada, která bude projednávat další postup v diplomatické krizi.

EU bude řešit reakci na Rusko s Mayovou. Reakce Evropské unie na ruský útok na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru by měla být rázná. Shodli se na tom v pondělí večer německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Mateusz Morawiecki během jednání ve Varšavě. Nadcházející summit EU podle nich musí přijmout v této věci jasný závěr.

Podle Merkelové budou evropští lídři na summitu začínajícím ve čtvrtek s britskou premiérkou Theresou Mayovou aféru Skripal řešit. „Stojíme ruku v ruce s Británií,“ řekla Merkelová, podle níž Německo i Polsko usilují o dobré vztahy s Londýnem i vzhledem k projednávaným podmínkám odchodu Británie z Unie.

Ministři zahraničí zemí EU v pondělí vyzvali Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Zatímco podle Británie je za útokem na Skripala spáchaným 4. března nade vší pochybnost Rusko, Moskva podíl na něm odmítá.

Večerní seance. Prezident Miloš Zeman se sejde v 18:00 na zámku v Lánech s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který ho bude informovat o průběhu sestavování vlády.

Kauza krabice od vína. U krajského soudu v Praze začnou závěrečné řeči v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Rittig zase před soudem. Pražský vrchní soud začne projednávat odvolání v kauze údajného tunelování petrochemické firmy Oleo Chemical. Mezi obžalovanými je vedle bývalých majitelů firmy i lobbista Ivo Rittig.

Parlament bude řešit EET. Ve 14:00 pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci se budou zabývat senátními novelami o Ústavním soudu a o EET.

Předávání Andělů. Ve Fóru Karlín začne ve 21:00 předávání Cen Anděl za nejlepší hudební počiny uplynulého roku.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky