25. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Výročí smrti Jana Zajíce, summit v Šarm aš-Šajch a soud s Jaroslavem Bartákem

Jan Zajíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Zajíc. | foto: ČTK

PRAHA V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch jednají předsedové vlád zemí EU se svými arabskými kolegy. Před padesáti lety se na protest proti normalizaci upálil Jan Zajíc. A připomínáme si také 71. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad.

50 let od smrti Jana Zajíce. Student střední školy se upálil v průchodu poblíž tehdejších kin Letka a Čas na pražském Václavském náměstí. Jeho čin byl výrazem zklamání nad pokračující normalizací a nad tím, že sebeupálení Jana Palacha nemělo ve společnosti dostatečný ohlas. V dopise adresovaném občanům sám sebe označil za „pochodeň č. 2“.

V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch pokračuje summit šéfů států a vlád zemí EU a Ligy arabských států (LAS). Českou republiku zastupuje premiér Andrej Babiš, pro kterého je hlavním tématem setkání migrace. Vůbec první summit tohoto druhu navazuje na nedávné setkání ministrů zahraničí unijních a arabských zemí, na kterém šéfové diplomacie vyjádřili odhodlání prohlubovat partnerství mezi Evropou a arabským světem. Nyní jsou kromě investic a ekonomické spolupráce na programu také globální témata, jako jsou klimatické změny a boj proti terorismu, dále pak regionální problémy, zejména izraelsko-palestinský konflikt, boje v Sýrii, Jemenu a Libyi.

<iframe src=“https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/lidovky-fbbot-assets/send-to-messenger.html#briefing“ width=“460" height=“140" frameborder=“0" style=“border: 0;width: 100%; max-width: 100%; max-height: 80vh“></iframe>

Pokračuje soud s lékařem Jaroslavem Bartákem, který je obžalován z plánování tří vražd a vydírání. Podle obžaloby plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze Eugena Freimanna. Jejich vraždy údajně měla být pomstou za předchozí Bartákovo odsouzení. Odpykvá si totiž dvanáctiletý trest za sexuální obtěžování asistentek. Teď mu hrozí 15 až 20 let vězení.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přicestuje do Vietnamu. Před summitem s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se sejde s vietnamským prezidentem a dalšími vysokými činiteli. Schůzka Kima s Trumpem v Hanoji bude jejich druhým summitem po historicky prvním setkání v Singapuru v červnu loňského roku. Tam se představitelé obou zemí zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k vybudování nových vztahů. Ujednání ale neobsahovalo konkrétní závazky a rozhovory od té doby nepokročily.

Dopoledne se očekávají výsledky parlamentních voleb v Moldavsku. Proti sobě stojí prozápadní politická formace v čele se současnou vládnoucí proevropskou Demokratickou stranou a proruští socialisté podporovaní prezidentem Igorem Dodonem. Ústředním tématem předvolební kampaně byla korupce, která je podle průzkumů viděna jako nejpalčivější problém země. Opozice kritizovala vládnoucí stranu za rozsáhlé zneužívání státních prostředků, vláda se snažila poukazovat na ruské vměšování do předvolební kampaně a přímou podporu proruských stran.

71. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii na Pražský hrad. 25. února 1948 prezident Beneš přijal demisi ministrů a doplnil vládu podle návrhu Klementa Gottwalda předlohy. Studenti vyrazili na Pražský hrad, aby podpořili prezidenta. V Nerudově ulici příslušníci Sboru národní bezpečnosti jejich manifestaci násilím rozehnali. Jeden student byl postřelen.

ČTK

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz