18. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Výsadkáři budou mít pamětní destičky a rozpadne se v Německu koalice?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Reuters

Už dnes se možná v Německu rozhodne, jestli vydrží křehká vláda CDU a CSU. Bodem rozkolu je migrační politika. Připomeneme si 76 let od hrdinského boje československých výsadkářů v kryptě kostela Cyrila a Metoděje a EU čeká na reakci Světové obchodní organizace ke clům, která chce v odvetě uvalit na Spojené státy.

Pocta výsadkářům. Dnes uplyne 76 let od smrti československých výsadkářů, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha. Dopoledne se u pomníku čs. válečných parašutistů v Technické ulici na Praze 6 sejdou lidé k pietní vzpomínce, jíž se zúčastní předseda Senátu Milan Štěch. V poledne odhalí v kostelu Cyrila a Metoděje pamětní destičky sedmi padlých výsadkářů. Osadí je do chodníku v místech, kam byli mrtví parašutisté nacisty vyvlečeni.

Konec křehké koalice? Dnes by měla zasednout nejužší vedení německých koaličních stran CDU a CSU a možná již padne rozhodnutí, zda jejich společná vláda vůbec vydrží. Ministr vnitra a lídr CSU Horst Seehofer přitom o víkendu vzkázal kancléřce a zároveň šéfce koaliční CDU Angele Merkelové, že s „tou ženou“ již nemůže pracovat. Důvodem je spor o budoucí migrační politice země. Seehofer je pro vracení běženců, kteří zažádali o azyl v jiné členské zemi EU, Merkelová je proti.

Evropská odveta za cla. Blíží se konec třicetidenní lhůty od chvíle, kdy EU Světové obchodní organizaci (WTO) předala seznam amerických výrobků, na které by mohla uvalit cla v odvetě za americká cla na dovoz oceli a hliníku, která má Unie za nelegální. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, bourbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky. EU by nyní mohla začít uplatňovat u WTO notifikovaná celní opatření.

Odhalený atentát na Mayovou. Ve Velké Británii stane před soudem muž obviněný z plánování teroristického útoku na premiérku Theresu Mayovou, který loni překazila britská tajná služba MI5. Radikální islamisté chtěli v sídle premiérky na Downing Street v Londýně odpálit výbušné zařízení a v nastalém chaosu Mayovou zavraždit.

Kontrola evropských peněz. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní dnes ráno výsledky kontroly peněžních prostředků poskytovaných České republice v rámci finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norska. Úřad kontroloval období od roku 2011 až do loňska.

Nový šéf pošty. Česká pošta chystá briefing ke jmenování nového generálního ředitele Romana Knapa, jehož se zúčastní i ministr vnitra Lubomír Metnar. Bývalý šéf firmy SAP nahradí ve funkci Martina Elkána, jehož ministr Metnar odvolal koncem února. Zdůvodnil to tím, že České poště chybí smysluplná vize fungování podniku.

Vražda a ‚nezletilost‘. V Berlíně dnes začíná soud s mladistvým uprchlíkem z Afghánistánu, který loni v prosinci v západoněmeckém Kandelu ubodal 15letou bývalou přítelkyni. Tam se dostal díky nepravdivému tvrzení, že je nezletilý, ve skutečnosti mu bylo dvacet let. Případ v Německu vyvolal debaty o zjišťování skutečného věku uprchlíků.

Novináři hrozí za vraždu 20 let. Ústecký krajský soud dnes začne projednávat loňskou vraždu čtrnáctileté dívky a pokus o vraždu její o dva roky starší kamarádky v Doubici na Děčínsku, které měl zabít bývalý regionální novinář Martin Chlouba. Ten se k činu doznal s dovětkem, že nikomu nechtěl ublížit. V případě uznání viny mu hrozí 15 až 20 let vězení, v krajním případě výjimečný trest.

Odmítnutí Paroubka. Ostravská ČSSD bude ve večerních hodinách možná řešit situaci kolem nominace bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka do senátních voleb. U předsednictva strany během pátečního jednání návrh na podporu Paroubka v boji o křeslo v horní komoře neprošel. „Věci posoudím a poradím se s ostravskými sociálními demokraty. Nevylučuji nic, ani to, že budu mít poněkud delší prázdniny,“ řekl v pátek Paroubek na dotaz, zda bude kandidovat i bez podpory ČSSD.

Zákon o brexitu. Horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů, má dnes debatovat o konečném znění zákona o brexitu.

V Ženevě se bude mluvit o Sýrii. V Ženevě začíná dvoudenní jednání o Sýrii. Zúčastní se zástupci OSN, Turecka, Ruska a Íránu a tématem bude sestavení ústavního výboru pro Sýrii.

Vzniknou korejské týmy? Představitelé Severní a Jižní Koreje se dnes sejdou k jednání o možnosti vytvořit v některých sportech společné týmy pro srpnové Asijské hry.

  • 0Diskuse
Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz