6. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vyšetřování útoku a pieta za tři české vojáky, Prague Pride a unesený Vietnamec

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse

PRAHA Tři čeští vojáci dnes zahynuli na východě Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka, k němuž se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán. Afghánec se v jejich blízkosti odpálil, když byli na pěší hlídce nedaleko Bagrámu, kde je největší americká základna v zemi. Armáda útok dál vyšetřuje, očekává se také zveřejnění fotografií padlých vojáků.

Pieta u Generálního štábu. Těla trojice mladých mužů dopraví do Česka armádní speciál ve středu, oznámil generální štáb české armády. Premiér Andrej Babiš označil vojáky za hrdiny, prezident Miloš Zeman zdůraznil, že je třeba i přes tuto tragédii pokračovat v boji proti terorismu. Generální štáb před svou budovou v Praze 6 vytvořil pietní místo a na všech útvarech a ve všech armádních zařízeních byly podle ministerstva obrany staženy státní vlajky na půl žerdi.

Peníze na výzkum. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní informace z ukončené kontroly Peněžní prostředky státu na výzkum, vývoj a inovace. Cílem kontroly bylo prověřit, zda peněžní prostředky státu na výzkum, vývoj a inovace naplňují cíle obsažené v koncepčních dokumentech. Prověřována byla existence a způsob nastavení systému, který usměrňuje peněžní prostředky na výzkum, vývoj a inovace a zda jsou dostatečně vyhodnocovány přínosy peněžních prostředků vynaložených na výzkum, vývoj a inovace. Kontrolovaným obdobím byly roky 2014 až 2016.

Prague Pride startuje. Začíná osmý ročník festivalu Prague Pride s gay, lesbickou, bisexuální a transgenderovou tematikou. Letošním tématem bude rodina. Potrvá do 12. srpna. Ve 20:00 projev amerického velvyslance v ČR Stevena Kinga. Program na www.praguepride.cz.

Bude stávka v Ryanair? Irský nízkonákladový přepravce Ryanair má do 6. srpna předložit odborovému svazu Vereinigung Cockpit (VC) další nabídku na řešení pracovních sporů. Členové VC 30. července hlasovali pro stávku. Další kroky chtějí oznámit na tiskové konferenci 8. srpna.

Američané v Moskvě. Delegace amerických kongresmanů vedená senátorem Randem Paulem se v Moskvě setká se členy zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu, jakož i s náměstkem ministra zahraničí Sergejem Rjabkovem.

Aféra unesený Vietnamec. O kauze únosu Vietnamce, který byl do své vlasti údajně dopraven slovenským vládním speciálem, budou jednat generální prokurátor Jaromír Čižnár, prezident Andrej Kiska, premiér Petr Pellegrini a předseda parlamentu Andrej Danko.

  • 0Diskuse