Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyšetřování útoku v Londýně, nový ministr a Zlatá hokejka

  6:00
PRAHA - Velká Británie řeší, jaké motivy vedly 47letého Darrena Osbornea k tomu, že v noci z neděle na pondělí zaútočil u mešity ve Finsbury Parku dodávkou na dav muslimů. Po útoku zemřel jeden člověk, 9 skončilo v nemocnicích.

Příslušník speciálních policejních jednotek ve Finsbury Parku. foto: Reuters

Útočník z Cardiffu. Osborne byl zatčen na základě podezření z terorismu. Útočník, který údajně křičel: „Chci zabít všechny muslimy“, když najel dodávkou do davu, má být manželem a otcem čtyř dětí s rodinným sídlem v Somersetu. Podle deníku The Guardian si útočník dodávku pronajal v neděli ráno. Krátce po pondělní půlnoci zadržela Osbornea policie za podezření z pokusu o vraždu, nelze vyloučit možnost teroristického útoku.

Nový ministr? Prezident Miloš Zeman se setká na Hradě s náměstkem ministryně školství Stanislavem Štechem, který by měl nahradit Kateřinu Valachovou v čele resortu. Valachová (ČSSD) v pondělí Zemanovi na Hradě zopakovala, že trvá na své demisi a Zeman ji přijal.

Velvyslanci v Česku, co nejsou v Česku. Prezident Zeman po Štěchovi přijme další návštěvy. Převezme pověřovací listiny nových velvyslanců v Česku. Bude to: Kheshwar Jankee, nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Mauricijské republiky, se sídlem v Berlíně, Marcel Robert Tibaleka, nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ugandské republiky, se sídlem v Berlíně a Mbatna Bandjang, nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Čadské republiky, se sídlem v Moskvě.

Dlouhé autobusy na letiště? Rada hlavního města má na programu jednání vyhodnocení provozu velkokapacitních autobusů na letiště. Praha zvažuje, že by dlouhé autobusy nakoupila i pro jiné trasy, například do zoo. Potřebovala by ale na provoz výjimku ze zákona.

Zlatá hokejka. Útočník David Pastrňák z Bostonu by se mohl stát nejmladším vítězem v historii ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu. Nejproduktivnější Čech v uplynulém ročníku NHL i na mistrovství světa v Paříži útočí na premiérový triumf v 21 letech, které navíc oslavil až po sezoně 25. května. Slavnostní vyhlášení 49. ročníku tradiční ankety se po dlouhých letech konání v Karlových Varech přesunulo do Prahy. Hostí jej od 21:30 Forum Karlín a přímým přenosem vysílá program ČT1.

Bude horko. V Čechách a na jižní Moravě budou v úterý tropické teploty, podle meteorologů maximální teploty v těchto regionech většinou překročí 31 stupňů Celsia.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat