Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřady hledají atentátníky z petrohradského metra, pokračuje soud s únoscem dětí

Události

  6:30
V úterý bude pokračovat intenzivní pátrání po atentátnících z petrohradského metra. Po útoku zemřelo deset lidí. Ruské úřady již zveřejnily fotografie možných útočníků a lze předpokládat že do honby se zapojí celá země. Druhým dnem pak pokračuje soud s únoscem dvou dětí z Litoměřicka. Obžalovaný se první den procesu pokusil o sebevraždu.

Záchranné složky před stanicí metra. foto: Reuters

Budeme sledovat další události kolem výbuchu v petrohradském metru. Policie již oznámila, že tragedii vyšetřuje jako teroristický útok. Improvizované zařízení naplněné šrapnelem vybuchlo v metru v ruském Petrohradu mezi dvěma stanicemi. Podle informací ruských agentur bylo po incidentu nejméně 10 obětí. Další těžce zranění jsou ale v nemocnicích a počet mrtvých se tak může zvýšit.

I podle prezidenta Vladimira Putina je jednou z možných příčin terorismus Před explozí byla navíc zneškodněna další bomba v jiné stanici. Předpokládaného pachatele pumového útoku podle agentury Interfax zachytily bezpečnostní kamery v prostorách petrohradského metra. Nálož prý byla uložena v aktovce.

Druhým dnem pokračuje hlavní líčení v případu Zdeňka Hryščenka, který čelí obžalobě za loňský únos chlapce a dívky z Litoměřicka. Za zbavení osobní svobody, loupež, vydírání a další skutky mu hrozí až 12 let vězení.

Obžalovaný unesl dvojici dětí s pistolí v ruce loni 28. srpna v pozdním odpoledni poblíž soutoku Ohře a Labe u Litoměřic. Následně je odvezl do své garáže v ústecké části Střekov, již upravil v obyvatelnou garsonku. Odhlučněnou místnost za trojitými dveřmi vybavil mimo jiné splachovací toaletu, kuchyňskou linku či dvojicí matrací, tehdy třináctiletou dívku a šestnáctiletého chlapce tam držel dohromady deset dní.

Další soud začne projednávat případ dopravního znalce Jiřího Dolečka, který podle obžaloby hrubě zkreslil posudek ve prospěch lobbisty Romana Janouška.

Znalec obhajoby z kauzy dopravní nehody politického podnikatele Romana Janouška napsal údajně posudek tak, aby pomohl právě pražskému lobbistovi. Ignoroval řadu důkazů, opomíjel výpovědi svědků a neoprávněně vznášel lékařské závěry. Vyplývá to z obžaloby znalce. Muži hrozí až tři roky vězení.

„Naprosto nepřijatelným způsobem rezignoval na řádný výkon znalecké činnosti, která musí respektovat objektivní realitu, a výsledky svého znaleckého zkoumání výrazně a jednostranně zkreslil ve prospěch obviněného, a to i za cenu vědomého opomenutí zcela zásadních důkazů,“ stojí v obžalobě.

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka novým ministrem průmyslu a obchodu. Havlíček nahradí Jana Mládka, který ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na Sobotkův návrh, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Mládek pochybení odmítl a tvrdil, že je obětí mediální kampaně. Premiér podle něj dal hlavně na názory svých marketingových poradců. Havlíček je sedmým ministrem, který do Sobotkovy vlády nastupuje až v průběhu volebního období.

Začne řádná schůze Sněmovny. Poslanci by měli hlasovat mimo jiné o pravidlech pro národní parky, které vetoval prezident Miloš Zeman. Hlasovat se bude o sporných nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku.

„Nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku působících budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny,“ napsal Zeman ve zdůvodnění svého rozhodnutí. Předloha podle něho nepřiměřeně nadřazuje hlediska, která se týkají životního prostředí, a může přispět k postupnému zániku lidského osídlení na území národního parku.

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.