Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřady hledají atentátníky z petrohradského metra, pokračuje soud s únoscem dětí

  6:30
V úterý bude pokračovat intenzivní pátrání po atentátnících z petrohradského metra. Po útoku zemřelo deset lidí. Ruské úřady již zveřejnily fotografie možných útočníků a lze předpokládat že do honby se zapojí celá země. Druhým dnem pak pokračuje soud s únoscem dvou dětí z Litoměřicka. Obžalovaný se první den procesu pokusil o sebevraždu.

Záchranné složky před stanicí metra. foto: Reuters

Budeme sledovat další události kolem výbuchu v petrohradském metru. Policie již oznámila, že tragedii vyšetřuje jako teroristický útok. Improvizované zařízení naplněné šrapnelem vybuchlo v metru v ruském Petrohradu mezi dvěma stanicemi. Podle informací ruských agentur bylo po incidentu nejméně 10 obětí. Další těžce zranění jsou ale v nemocnicích a počet mrtvých se tak může zvýšit.

I podle prezidenta Vladimira Putina je jednou z možných příčin terorismus Před explozí byla navíc zneškodněna další bomba v jiné stanici. Předpokládaného pachatele pumového útoku podle agentury Interfax zachytily bezpečnostní kamery v prostorách petrohradského metra. Nálož prý byla uložena v aktovce.

Druhým dnem pokračuje hlavní líčení v případu Zdeňka Hryščenka, který čelí obžalobě za loňský únos chlapce a dívky z Litoměřicka. Za zbavení osobní svobody, loupež, vydírání a další skutky mu hrozí až 12 let vězení.

Obžalovaný unesl dvojici dětí s pistolí v ruce loni 28. srpna v pozdním odpoledni poblíž soutoku Ohře a Labe u Litoměřic. Následně je odvezl do své garáže v ústecké části Střekov, již upravil v obyvatelnou garsonku. Odhlučněnou místnost za trojitými dveřmi vybavil mimo jiné splachovací toaletu, kuchyňskou linku či dvojicí matrací, tehdy třináctiletou dívku a šestnáctiletého chlapce tam držel dohromady deset dní.

Další soud začne projednávat případ dopravního znalce Jiřího Dolečka, který podle obžaloby hrubě zkreslil posudek ve prospěch lobbisty Romana Janouška.

Znalec obhajoby z kauzy dopravní nehody politického podnikatele Romana Janouška napsal údajně posudek tak, aby pomohl právě pražskému lobbistovi. Ignoroval řadu důkazů, opomíjel výpovědi svědků a neoprávněně vznášel lékařské závěry. Vyplývá to z obžaloby znalce. Muži hrozí až tři roky vězení.

„Naprosto nepřijatelným způsobem rezignoval na řádný výkon znalecké činnosti, která musí respektovat objektivní realitu, a výsledky svého znaleckého zkoumání výrazně a jednostranně zkreslil ve prospěch obviněného, a to i za cenu vědomého opomenutí zcela zásadních důkazů,“ stojí v obžalobě.

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka novým ministrem průmyslu a obchodu. Havlíček nahradí Jana Mládka, který ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na Sobotkův návrh, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Mládek pochybení odmítl a tvrdil, že je obětí mediální kampaně. Premiér podle něj dal hlavně na názory svých marketingových poradců. Havlíček je sedmým ministrem, který do Sobotkovy vlády nastupuje až v průběhu volebního období.

Začne řádná schůze Sněmovny. Poslanci by měli hlasovat mimo jiné o pravidlech pro národní parky, které vetoval prezident Miloš Zeman. Hlasovat se bude o sporných nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku.

„Nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku působících budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny,“ napsal Zeman ve zdůvodnění svého rozhodnutí. Předloha podle něho nepřiměřeně nadřazuje hlediska, která se týkají životního prostředí, a může přispět k postupnému zániku lidského osídlení na území národního parku.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat