11. března 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vyšetřovatelé pátrají po příčině letecké tragédie v Etiopii, v Británii pokračují brexitová jednání

Zbytky letadla, které ztroskotalo v nedělních ranních hodinách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbytky letadla, které ztroskotalo v nedělních ranních hodinách. | foto: Reuters

PRAHA V Etiopii pokračuje pátrání po příčině nehody letadla, při které zahynulo všech 157 lidí na palubě včetně čtyř Slováků.

Boeing-737 MAX 8 odstartoval z Addis Abeby v neděli v 8:44 ráno (6:44 SEČ) a o šest minut později spadl v oblasti Bishoftu, vzdálené od hlavního města přes 60 kilometrů.

Letadlo začalo hned hořet a hasiči a záchranáři se k němu nemohli několik hodin přiblížit. Stroj měl podle všeho potíže a pilot žádal při posledním kontaktu o povolení k návratu.

V Británii den před zásadním hlasováním britského parlamentu proběhnou další jednání. Poslanci se v úterý vysloví, zda souhlasí s brexitovou dohodou navrženou premiérkou Mayovou. Pokud ji sněmovna opět odmítne, bude ve středu hlasovat o tom, zda má země odejít z EU bez dohody.

V Belgii by měl padnout rozsudek o výši trestu pro Francouze alžírského původu Mehdiho Nemmouche usvědčeného ze čtyřnásobné vraždy s teroristickým motivem. Podle médií jde o první útok, který na území Evropy spáchal džihádistický bojovník po návratu ze Sýrie. Útočil na bruselské židovské muzeum.

Česká rodačka, diplomatka a politička Madeleine Albrightová bude v Praze představovat svou nejnovější knihu s názvem Fašismus: Varování a zúčastní se oslav 20. výročí vstupu Česka do NATO. Dnes vystoupí na pražské právnické fakultě, kde bude besedovat s ředitelem Knihovny Václava Havla a bývalým diplomatem Michaelem Žantovským.

Odvolací soud by měl rozhodnout v případu ředitele Městské policie Praha 1 Miroslava Stejskala, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci kvůli konfliktu s řidičem. Podle nepravomocného rozhodnutí soudu Stejskal nespáchal trestný čin. Dva muži - otec se synem - ho nařkli, že jim při prudkém sporu rozbil telefon. Jejich výpověď se ale ukázala, minimálně v očích policie, jako lež. Mladšího z dvojice Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal za křivou výpověď.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly, jejímž cílem bylo prověřit, zda ministerstvo zdravotnictví při sestavení závěrečného účtu a při vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky a předkládání údajů pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2017 postupovalo v souladu s příslušnými právními předpisy.

Začínají jarní prázdniny pro okresy Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava a Jeseník. Končí 17. března.

Hokejová extraligy uvidí první zápasy předkola play off. V 17.00 nastoupí hráči Vítkovic proti Spartě, o dvě hodiny později vyzve Mladá Boleslav soupeře ze Zlína. Dohrávat se bude také 24. kolo fotbalové ligy: Olomouc od 18.00 změří síly s Libercem.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)