17. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Vzpomínání na 17. listopad i s demonstracemi a Puigdemont před soudem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lidé s budíky a transparenty se shromáždili na Václavském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé s budíky a transparenty se shromáždili na Václavském náměstí. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Na shromáždění a demonstrace budou 17. listopadu dohlížet stovky policistů, pražským jednotkám vypomohou i další krajská ředitelství. Na 24 shromáždění budou dohlížet pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy.

Průvody i demonstrace. „Před chvílí jsme skončili finální instruktáž všech odpovědných pracovníků. Velmi jsem zdůraznil, že se jedná o oslavu Dne boje za svobodu a demokracii, a tak bude také probíhat ten náš dozor nebo dohled nad veřejným pořádkem a nad klidem v Praze. Důraz klademe na to, že problémy budou řešeny pokojnou cestou,“ řekl ředitel pražských policistů Miloš Trojánek. Upozornil ale, že pokud dojde k závažnému narušení právních norem, jsou policisté připraveni zakročit. Počet policistů, kteří se bezpečnostního opatření zúčastní, nechtěl Trojánek z taktických důvodů uvést.

Policie chystá na 17. listopadu on-line zpravodajství z celé Prahy. Aktuální informace o demonstracích, shromážděních a uzavírkách budou pro veřejnost k dispozici na webu. Podle Evy Novakové z pražského magistrátu je na pátek v Praze nahlášeno 24 akcí, z toho devět průvodů. Nejvíce shromáždění bude na Národní třídě. Dalším tradičním místem je Albertov, potom Václavské náměstí, řekla novinářům Novaková.

Kromě kulturních a studentských akcí se ve čtvrtek uskuteční také demonstrace. Pochody v centru Prahy chystají jak pravicoví extremisté, tak jejich odpůrci z řad krajní levice. Na Hradčanském náměstí se uskuteční protest proti prezidentu Miloši Zemanovi.

Metro C s omezením. Od 5 hodin ráno začne obousměrné přerušení provozu ve stanicích Muzeum - Kačerov kvůli výměně pražců. Výluka potrvá do 19. listopadu.

Soud o vydání do Španělska. V Bruselu pětice bývalých členů katalánské vlády, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta, stane před belgickým soudem, který rozhoduje o jejich vydání do Španělska. Katalánští politici jsou ve Španělsku obviněni ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska. Na verdikt má soudce lhůtu 10 dnů.

Nákladní Tesla. V americkém San Franciscu má výrobce elektrických vozů Tesla představit prototyp svého elektrického nákladního vozu Tesla Semi. Má být vybaven samořídící technologií.

Sparta chce zastavit černou sérii. Hokejisté Plzně budou v pátečním 22. extraligovém kole usilovat v Jihlavě o prodloužení čtyřzápasové vítězné série a zároveň o udržení vedoucí příčky v tabulce. V akci bude kompletní čtrnáctka klubů. Propad tabulkou chce zastavit Sparta, která je po šesti porážkách v řadě až jedenáctá. Nyní je před Pražany série tří domácích utkání, jejich prvním sokem bude Olomouc.

  • 0Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky