17. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Začíná festival Colours of Ostrava a šéfka německé CDU překvapivě nahradí Leyenovou v čele obrany

Colours of Ostrava 2018 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Colours of Ostrava 2018 | foto: Petr Klapper

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

V industriálním areálu v Dolní oblasti Vítkovice odstartuje 18. ročník hudebního festivalu Colours of Ostrava. Slavnostní zahájení je naplánováno na 17:30. Festival se koná od 17. do 20. července, vystoupí například The Cure, Florence + The Machine, Zaz, písničkářský objev Lewis Capaldi, skupina Kryštof a řada dalších. Program na 21 scénách nabídne přes 350 bodů. Vedle koncertů více než 120 zahraničních a domácích kapel jsou v plánu také diskuse v mezinárodním fóru Meltingpot, divadelní představení, workshopy, filmy, výtvarné instalace a další doprovodné aktivity.

Nastupující šéfka Evropské komise a německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová podá demisi na vládní post. Překvapivě ji nahradí šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, která ministerský post dříve odmítala s tím, že se chce soustředit na vedení strany. Leyenová vedla obranu od prosince 2013 a stala se v Německu vůbec první ženou v tomto úřadě. Šestapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová nahradila kancléřku Angelu Merkelovou v čele CDU loni v prosinci, změna v předsednickém křesle se udála po 18 letech. 

Premiér Andrej Babiš s některými členy vlády navštíví Středočeský kraj. Tématy cesty jsou sucho a doprava. V Senomatech a Chrášťanech na Rakovnicku budou představeny projekty vodních nádrží a v Nenačovicích na Berounsku se politici seznámí s revitalizací potoka. Dopravě bude věnován zastávka u nedokončeného Pražského okruhu a návštěva Jílového u Prahy, kde je plánována debata se starosty o výstavbě středočeského úseku dálnice D3 z Prahy na jih Čech.

Ve 13:00 v Aténách poprvé zasedne nový řecký parlament, v němž má většinu konzervativní středopravicová Nová demokracie. Poslanci mají složit přísahu. Vítězná strana v předčasných volbách dostala téměř 40 procent hlasů a obsadila tak 158 ze 300 křesel v parlamentu, dosud vládní levicová strana Syriza má pouze 86 poslanců.

Ústavní soud ve 14:00 vyhlásí, jak rozhodl o návrhu skupiny senátorů na zrušení části školského zákona. Konkrétně jde o ustanovení, podle kterého lze žádost o zápis nové školy do rejstříku odmítnout, pokud není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky nebo příslušného kraje. Podle senátorů je to překážka pro svobodný rozvoj soukromých škol.

V 10:00 začíná na webu prokonzulta.cz elektronická dražba majetku ČKD Blansko Strojírny. S vyvolávací cenou 138 milionů korun půjde patrně o největší letošní elektronickou dražbu v Česku. Zájemcům se nabízí strojírenský areál s rozlohou téměř 21 hektarů. Většina leží podél údolí řeky Punkvy a silnice spojující Velkou Bíteš, Blansko a Vyškov. Většinu dražených nemovitostí má v současnosti pronajatou ČKD Blansko Holding, další části areálu si pronajímají drobní podnikatelé. Mezi budovami je i několik určených k demolici. Firma dluží 19 věřitelům téměř 1,5 miliardy korun. Na majetek strojíren byl vyhlášen konkurz v únoru 2013.

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko je v Kyjevě předvolán k výslechu jako svědek v případech daňových úniků a praní peněz.

V Jáchymově se uskuteční oslavy zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na seznam světového dědictví UNESCO a s tím spojená vernisáž výstavy Památky UNESCO v Karlovarském kraji. Na programu oslav je hornická mše v kostele svatého Jáchyma, zdravice permoníků a hraběte Šlika, vystoupení hornických kapel a na 19:00 je v plánu slavnostní zakončení hornickou hymnou. Akci doprovodí stánkový prodej, ukázky krušnohorských řemesel a prohlídky Muzea královské mincovny, Saunového dolu Agricola a Štoly č. 1.

Lidovky.cz

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.