23. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Začíná obchodní válka s Čínou a k Havaji se blíží nejsilnější hurikán za 24 let

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

Spojené státy dnes začnou uplatňovat cla na dovoz z Číny v hodnotě 16 miliard dolarů ročně, prezident Miloš Zeman se zúčastní zahájení agrosalonu Země živitelka a k Havaji míří nejsilnější hurikán za posledních 24 let.

Začátek obchodní války. USA dnes začnou uplatňovat 25procentní cla na dovoz z Číny v hodnotě 16 miliard dolarů ročně. Peking zavede cla ve srovnatelném rozsahu na americké zboží. Zavedení amerických cel na část čínského dovozu je součástí ochranářské politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle hlavy USA mají cla za cíl ukončit „nekalé převody amerických technologií a duševního vlastnictví do Číny“ a ochránit americká pracovní místa. Dnes se zároveň uskuteční nové kolo obchodních rozhovorů mezi Čínou a Spojenými státy. Průlom v jednání se však neočekává, analytici upozorňují, že se ho účastní pouze nižší úředníci a na americké straně ho vede ministerstvo financí a ne Úřad obchodního zmocněnce USA (USTR).

Zeman na Zemi živitelce. V Českých Budějovicích dnes dopoledne začíná mezinárodní agrosalon Země živitelka, na který přijede prezident Miloš Zeman. Zahájení agrosalonu, který potrvá do příštího úterý, se dále zúčastní předseda Senátu Milan Štěch či ministr zemědělství Miroslav Toman. Akce připomene 100 let českého zemědělství, přiblíží i chytré zemědělství jako např. robotické kravíny. Představí se na ní přes 550 vystavovatelů z více než 20 zemí.

Potrápí Havaj hurikán? K Havajským ostrovům míří hurikán Lane. Podle Národního střediska pro hurikány může na souostroví způsobit nemalé škody. Naposledy takto silný hurikán potrápil Havaj v roce 1994. Hlavní nápor se čeká ve středu v podvečer místního času (ve čtvrtek ráno SELČ).

Zastavení auta s pistolí v ruce. Dnes ráno pokračuje soudní líčení s policistou Vladimírem Slavotínkem, obžalovaným ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obžaloba ho viní z toho, že loni se zbraní v ruce zasáhl proti řidiči osobního auta na rušné Karlovarské ulici v Plzni. Řidič předtím na neoznačený vůz, v němž jeli dva policisté v civilu, blikal kvůli způsobu jejich jízdy. Obžalovanému může u soudu hrozit vězení na jeden rok až pět let nebo zákaz činnosti. V jednu hodinu odpoledne bude vyslechnut tehdejší nadřízený obžalovaného, velitel zásahové jednotky, který se incidentu také zúčastnil.

Brexit bez dohody? Britská vláda dnes zveřejní první ze série instrukcí, které mají připravit Británii na možnost, že odejde z EU bez dohody. Ministr pro brexit Dominic Raab představí plány vlády pro případ, že se s EU nedohodne na podmínkách odchodu.

Jak se daří Alibabě? Největší čínský internetový prodejce Alibaba dnes zveřejní výsledky hospodaření za první fiskální čtvrtletí.

Překažený atentát. Před vyšetřujícího soudce německého Spolkového soudního dvora má být předveden 31letý Čečenec, kterého policie ve středu zadržela kvůli podezření z přípravy teroristického útoku. Ve svém berlínském bytě muž uskladnil velké množství výbušnin. Čin chtěl údajně spáchat ve spolupráci s komplicem, jenž byl loni v dubnu zadržen ve Francii a v minulosti byl v kontaktu s berlínským atentátníkem Anisem Amrim, během předloňského prosince najel kamionem do lidí na vánočním trhu.

Utajovaný dokument k ruským aktivitám. Soud v americkém státě Georgia by měl vynést rozsudek nad 25letou Reality Leigh Winnerovou, která se přiznala, že předala médiím utajovaný dokument o ruských snahách ovlivnit americké volby. Winnerová jako zaměstnankyně analytické společnosti Pluribus International smluvně pracovala pro Národní bezpečnostní agenturu (NSA).

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz