25. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Znovu začíná vyjednávání o vládě, Babiš na něm bude chybět. Střídání stráží na štábu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Richard Brabec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Brabec. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Před vyjednáváním o vládě se zástupci ANO a ČSSD nadále neshodnou na tom, zda by měl člen kabinetu povinnost rezignovat, pokud bude prvoinstančně odsouzen. Sociální demokraté na tom trvají, trestně stíhaný předseda ANO a premiér v demisi Andrej Babiš to odmítá. Vyjednavači stran se sejdou poprvé právě dnes.

Bez Babiše. V koaliční smlouvě chce mít ČSSD povinnost odstoupit pro odsouzeného člena vlády. „Nedokážu si představit, že bychom uzavřeli vyjednávání, aniž bychom tento problém vyřešili,“ sdělil Hamáček. Babiš požadavek ČSSD opětovně odmítl. Řekl, že k tomu nevidí důvod. Uvedl také, že už je alergický na to, že se o něm mluví jako o trestně stíhaném. Babiše policie obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo, předseda ANO to označuje za účelové.

První schůzka vyjednavačů začíná dnes v 18:00, za ANO se zúčastní Richard Brabec a Jaroslav Faltýnek, Babiš je na návštěvě Ostravska.

Začíná schůze Senátu. Senátoři projednají mimo jiné změnu podmínek, za nichž je možné používat v ČR výbušniny, jejichž testování již proběhlo v jiném členském státě EU. Dále budou na programu pravidla zahraničního obchodu se zbožím, které by mohlo být použito pro výkon trestu smrti, mučení nebo jiné nelidské zacházení. Hlasovat se bude také o novele, podle níž bude pro banky povinné poskytovat údaje českým i mezinárodním úřadům.

Inzulin kvůli dávkám? Městský soud v Praze začne projednávat kauzu matky, která podle obžaloby aplikovala zdravému nezletilému synovi inzulin, aby získala sociální dávky. Za těžké ublížení na zdraví jí hrozí pět až 12 let vězení.

Komise ke GIBS se zaplňuje. Proběhne schůze sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Na programu je volba místopředsedy.

Jmenování Opaty. Prezident Miloš Zeman odvolá z funkce náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře a jmenuje jeho nástupce Aleše Opatu.

Čínská škodovka. Je novinářský den autosalonu v Pekingu. Na autosalonu bude mít premiéru nové městské SUV Škody Auto pro čínský trh Škoda Kamiq.

Vražda v ponorce. Má padnout rozsudek nad dánským konstruktérem Peterem Madsenem, který čelí obžalobě, že na své ponorce zavraždil švédskou novinářku Kim Wallovou.

Macron se rozloučí projevem. Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr své třídenní návštěvy USA přednese projev před společným zasedáním Kongresu USA.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky