13. dubna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Začínají další námluvy ANO s ČSSD a přijde úder na Sýrii za chemický útok?

Jiří Zimola a Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola a Jan Hamáček. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Pokud hnutí ANO stojí o obnovení jednání s ČSSD, strana si představu ráda vyslechne. V reakci na čtvrteční večerní rozhodnutí výboru ANO, který uložil vyjednávacímu týmu znovu začít rozhovory se sociální demokracií, to uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček. Na twitteru napsal, že ČSSD je vždy otevřena serióznímu jednání ve prospěch země a jejích obyvatel.

Ustoupí ANO podmínkám ČSSD? Statutární místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola předpokládá, že premiér v demisi a lídr ANO Andrej Babiš představí nástin nových podmínek. „Teprve poté se rozhodneme, zda se vrátíme k jednacímu stolu,“ napsal Zimola.

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna řekl, že politika je o jednání. „Pakliže se ANO rozhodlo a deklaruje, že s námi chce jednat a přijde s nějakými novými návrhy, tak si myslím, že bychom o tom, že s námi bude jednat, měli jednat a rozhodnout,“ řekl místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Situaci by brzy ráno mělo probrat dlouhodobě plánované zasedání grémia strany.

ČSSD zdůvodnila ukončení předchozího vyjednávání tím, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO uváděli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra.

Přijde úder? Svět očekává odpověď na chemický útok v syrském Dúmá. USA, Británie a Francie plánují úder proti syrským zařízení vývoj a výrobu chemických zbraní.

Zasedá sněmovna. Pokračuje schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci budou schvalovat novelu o podnikání v cestovním ruchu. V úvodním kole by měli projednat návrhy TOP 09 na změny výpočtu mateřské a na zrušení přísedících soudů v civilních sporech. Mohli by se dostat k poslanecké novele o zmírnění zákazu kouření v restauracích.

Ameriky se radí. V Limě začíná dvoudenní americký summit. Účastnit se ho mají šéfové států a vlád třicítky zemí obou amerických kontinentů; za USA dorazí americký viceprezident Mike Pence. Hlavním tématem summitu je Demokratická vláda versus korupce. Oficiální pozvání od peruánské vlády nedostal prezident Venezuely Nicolás Maduro, proti jehož autoritářské vládě vystupuje řada zemí regionu.

Eskalátory, vítejte. Ve stanici metra A Nádraží Veleslavín bude spuštěn nový eskalátor k autobusovému terminálu. Ve stanici cestující přestupují na autobusy na letiště.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz