29. března 2018 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Začínají velikonoční prázdniny. ANO a ČSSD budou dál jednat o možné vládě

Velikonoční kraslice (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční kraslice (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Žáci základních a středních škol se konečně dočkali a začínají jim velikonoční prázdniny. Volno budou mít celkem pět dní a do školy se vrátí až v úterý.

- Na základních a středních školách začínají velikonoční prázdniny. Děti se vrátí do lavic až v úterý 3. dubna. Na silnicích lze proto očekávat dlouhé kolony a také linky hromadné dopravy mířící nejvíce z Prahy do menších měst budou stejně jako v předešlých letech přetíženy.

- Je Zelený čtvrtek a křesťané si připomínají Kristovu poslední večeři s apoštoly. Podle křesťanské tradice jde o pátý den Svatého týdne (počítáno od Květné neděle včetně) a předvečer velikonočního tridua.  Poslední Ježíšovo jídlo s učedníky se latinsky nazývá „cena, (hostina)“, nebo také eucharistie.

Večer se bude v katedrále sv. Víta na Pražském hradě konat mše, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka.

- Na velvyslanectví Ruské federace v Praze 6  je připravena kondolenční listina pro vyjádření soustrasti s oběťmi požáru v Kemerovu. Pro veřejnost je přístupná od 10.00 do 12.00 a od 15.00 do 17.00.  V sibiřském městě o víkendu zachvátil požár místní obchodní centrum a zahynulo 41 dětí a 23 dospělých. V celé zemi jsou v souvislosti s vyhlášeným jednodenním státním smutkem státní vlajky spuštěny na půl žerdi, rozhlasové a televizní kanály ze svého programu vyřadily reklamu a zábavní programy.

- Budeme sledovat pokračující vyjednávání mezi představiteli ANO a ČSSD o možném vytvoření vládní koalice. Při posledních jednáních šéf ČSSD Jan Hamáček neuspěl s požadavkem, aby Andrej Babiš nebyl premiérem. Naopak ANO navrhl, aby sociální demokracie vedla finance či vnitro.

- Prezident Miloš Zeman předá ocenění XIX. ročníku Zlatého záchranářského kříže, za záchranářské činy roku 2017. Loni získala hlavní ocenění Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Cenu za záchranu ročního dítěte s vážnou řeznou ranou na krku získal dobrovolný hasič Milan Zadrobílek, u kterého se později zjistilo, že si událost vymyslel. 

- Budeme sledovat vývoj kolem kauzy otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Oba dva jsou stále ve vážném stavu v nemocnici. Otrava vyvolala ostrou hádku mezi Ruskem a EU a USA.  Podle Londýna byli otráveni látkou novičok. Británie z incidentu viní Rusko, které to popírá. Británie kvůli události vyhostila dvě desítky ruských diplomatů a podobně se zachovaly více než dvě desítky zemí, včetně Česka. Moskva v reakci na britské rozhodnutí o vyhoštění podnikla vůči Londýnu reciproční krok.

- Ve francouzském městě Ferrals-les-Corbieres se uskuteční pohřeb četníka Arnauda Beltrama, kterého minulý týden zabil islámský extremista. Čtyřiačtyřicetiletý Beltrame se nechal minulý pátek vyměnit za zaměstnankyni supermarketu, kterou držel islamistický ozbrojenec jako rukojmí. Toho dne měl už během svého řádění na svědomí tři mrtvé a řadu zraněných. Poté na četníka pachatel několikrát vystřelil a těžce ho zranil, čímž vyprovokoval speciální komando k zásahu. Vrah při střelbě zahynul. Beltrame podlehl svým zraněním dalšího dne.

Na jiných místech Francie se uskuteční pohřby dalších tří obětí teroristického útoku na supermarket na jihu země. Prezident Emmanuel Macron přednesl smuteční projev a četníkovi posmrtně udělil vysoké státní vyznamenání.

- V severokorejském Pchanmundžonu se uskuteční přípravná schůzka činitelů KLDR a Jižní Koreje před chystaným mezikorejským summitem v dubnu. Schůzka se uskuteční po více než deseti letech. Komunistická KLDR slíbila, že během mezikorejského dialogu pozastaví jaderné a raketové zbrojní testy.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!