21. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman bude jednat s Putinem a začne proces odvolání Mugabeho

Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Mugabe během svého projevu u příležitosti oslav boje za nezávislost | foto: Reuters

PRAHA Na pětidenní státní návštěvu Ruska v pondělí z Prahy odletěl prezident Miloš Zeman. Politickým vyvrcholením Zemanovy návštěvy bude dnešní schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Soči.

Prezidenti chtějí probírat ekonomické vztahy. Program státní návštěvy je bohatý, Zemana kromě rozhovorů s Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem a podnikatelských seminářů čeká otevření výstavy pokladů Pražského hradu v moskevském Státním historickém muzeu, pietní ceremoniál u památníku československých legionářů v Jekatěrinburgu, prohlídka uralského závodu na kompletaci českých letadel, převzetí čestného doktorátu nebo udělení státních vyznamenání veteránům druhé světové války. V plánu cesty je rovněž schůzka s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. Zpět do Prahy se česká delegace vrátí v pátek.

V nedávném rozhovoru pro ruskou agenturu TASS Zeman za důležité téma své besedy s Putinem označil dvoustranné hospodářské vztahy, mimo jiné otázku povinné lokalizace výroby českých společností v Rusku. Rezervy prezident vidí i v možnosti českých investic do ruské ekonomiky. Ze zahraničních témat bude zřejmě předmětem rozhovoru mezinárodní spolupráce v boji s terorismem a spirála sankcí, jimiž jsou zatíženy hospodářské kontakty Západu s Ruskem.

Únosy podnikatelů před soudem. Odvolací soud v Praze projedná kauzu čtyř mužů, kteří čelí obžalobě za únosy podnikatelů. Královéhradecký krajský soud jim uložil od pěti do 14 let vězení.

Předražení taxikáři? Obvodní soud pro Prahu 1 pokračuje v projednávání případu šesti taxikářů a bývalého úředníka pražského magistrátu, kteří čelí obžalobě z podvodu a korupce kvůli předraženému jízdnému.

Impeachment Mugabeho. Zákonodárci zimbabwské vládnoucí strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) na úterní schůzi parlamentu zahájí proces odvolání 93letého prezidenta Roberta Mugabeho z funkce. S odkazem na vyjádření mluvčího strany o tom informovala světová média. Podle britského zpravodajského serveru BBC viní strana, které do neděle Mugabe předsedal, prezidenta z toho, že umožnil své ženě Grace „uzurpovat ústavní moc“. Prezident by mohl být zbaven funkce už ve středu.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz