27. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman bude s Babišem diskutovat o situaci ve vládě. Startuje tenisové US Open

Miloš Zeman a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Andrej Babiš. | foto: Twitter - Jiří Ovčáček

Na pracovním obědě se sejdou prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Za mořem začíná poslední tenisový grandslam sezony - v úvodní den US Open se představí i česká hvězda Karolína Plíšková.

Prezident s premiérem. Od 14.00 budou v Lánech Miloš Zeman a Andrej Babiš rozebírat aktuální situaci ve vládě. Kabinetu od jeho červnového jmenování chybí ministr zahraničí, řízením diplomacie byl prozatím pověřen vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Sociální demokracie navrhla na ministra zahraničí europoslance Miroslava Pocheho, jehož ale Zeman odmítl jmenovat. Babiš jednal se Zemanem v Lánech naposledy 21. července. Tehdy se shodli v tom, že nesouhlasí s požadavkem odborů na plošný růst platů ve veřejné sféře o deset procent.

Pašovala drogy? Tereza H., která byla letos v lednu zadržena na letišti v Pákistánu s devíti kilogramy heroinu, znovu stane před soudem. Drogy našli celníci v jejím kufru. Dvaadvacetiletá žena však trvá na tom, že neměla tušení, co převážela. Za pašeráctví jsou v Pákistánu obvykle velmi vysoké tresty, výjimkou není ani trest smrti, podle českého ministerstva zahraničí se ale zpravidla neuplatňuje vůči cizincům.

Vize českého zemědělství. Na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích proběhne od 9.30 hodin konference o budoucnosti českého zemědělství a potravinářství po roce 2020. Zúčastní se jí prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek i ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ruský opoziční předák Alexej Navalný by měl být předveden před soud. Jeho mluvčí na Twitteru oznámila, že byl v sobotu zadržen pravděpodobně kvůli účasti na lednové demonstraci proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. Během zmíněné demonstrace 28. ledna na podporu bojkotu březnových prezidentských voleb policie opozičníka rovněž zadržela, brzy ho ale propustila.

Trest pro Rusko. V USA začnou platit nové protiruské sankce, které administrativa prezidenta Donalda Trumpa ohlásila 8. srpna v reakci na smrtelný útok paralytickým jedem v Británii na ruského agenta Sergeje Skripala. USA dospěly k závěru, že za útokem stálo právě Rusko.

Vrchol tenisové sezony. Začíná US Open, poslední grandslam roku. V úvodní den turnaje do dvouhry z Češek zasáhnou Karolína Plíšková, Lucie Šafářová, Barbora Strýcová, Marie Bouzková a Karolina Muchová. Program odstartuje v 17.00 SEČ.

Najdete na Lidovky.cz