16. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman jmenuje Petříčka ministrem a večer promluví před Číňany na Hradě

Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Petříček | foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman bude mít dnes nabitý program. Jmenuje nového ministra zahraničí, odpoledne nové soudce a večer vystoupí na slavnostním zahajovacím večeru česko-čínského investičního fóra na Pražském hradě.

Petříček ministrem. Prezident Miloš Zeman dnes v 11.30 jmenuje Tomáše Petříčka (ČSSD) ministrem zahraničí. Petříček, který tak nahradí ve funkci Jana Hamáčka, jenžje zároveň ministrem vnitra, po poledni převezme za přítomnosti premiéra Andreje Babiše i Hamáčka úřad. Zeman později odpoledne jmenuje ještě nové soudce obecných soudů České republiky.

Číňané na Hradě. Večer začne na Pražském hradě česko-čínské investiční fórum, které potrvá do středy. V 19 hodin se prezident Miloš Zeman zúčastní slavnostního zahajovacího večera, kde vystoupí s projevem. Ještě loni Číňany uvítal i tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a předseda sněmovny Jan Hamáček, letos se s účastí předsedy vlády ani šéfa parlamentu nepočítá. Stejně tak není ohlášen ani žádný významný zástupce režimu říše středu. Do Prahy dorazí místopředseda Všečínského lidového shromáždění Chao Ťiang-min.

Zhodnotí Krnáčová volební fiasko? Primátorka Prahy Adriana Krnáčová dnes ukončí podivné mlčení po komunálních volbách, které v metropoli odsunuly ANO zřejmě na křesla opozice. K nepříznivému výsledku pro stranu by se mohla vyjádřit během dopolední tiskové konference, během níž bude hodnotit volební období. Ještě předtím, na ranním jednání rady hlavního města, projednají zastupitelé posílení kapacity vlaků a dokončení zapojení rychlíků a železniční dopravy do systému pražské integrované dopravy a také nákup cyklistické výstroje a zimních kalhot pro strážníky.

Měli podvést i Bohdalovou. Krajský soud v Praze se od dnešního rána bude zabývat případem podnikatele Jaroslava Fröhlicha a jeho ženy Evy, kteří čelí obžalobě z podvodu kvůli prodeji údajně padělaných obrazů. Falzifikáty za miliony koupili i herečka Jiřina Bohdalová nebo režisér Ivan Zachariáš.

Rittig u soudu. Městský soud v Praze začne projednávat kauzu jízdenek pro pražský dopravní podnik. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Podle obžaloby přišel podnik trestnou činností nejméně o 457 milionů korun.

Záchrana ČSSD? Na dnešním podvečerním setkání platformy Zachraňme ČSSD zhodnotí straníci tristní výsledek v senátních a komunálních volbách. Vystoupí před nimi předseda strany Jan Hamáček, statutární místopředseda Jiří Zimola a přítomní ministři.

Man Bookerova cena. Dnes bude oznámen vítěz prestižní literární Man Bookerovy ceny za literaturu, kterou udělují od roku 1968 britští novináři, vydavatelé, literární kritici a další osobnosti.

Senior útočil nožem na běžence. V německém Heilbronnu začne soud s mužem, který zde v únoru nožem zaútočil na čtyři běžence kvůli nesouhlasu s uprchlickou politikou vlády. Sedmdesátiletý muž s německým a ruským občanstvím jednal podle mluvčí tamní prokuratury v afektu. Vážně zranil sedmnáctiletého Afghánce, lehce pak ještě pětadvacetiletého Iráčana a devatenáctiletého Syřana.

Aukce Krejčířovy vily. Dopoledne proběhne další pokus o dražbu větší černošické vily uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Vyvolávací cena je 48,6 milionu korun. Kvůli negativnímu mediálnímu obrazu a zastarávání stavby analytici oslovení ČTK nepředpokládají, že by se prodala.

Nedůstojný odběr moči. Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti vězně potrestaného za maření výkonu úředního rozhodnutí. Odmítl se podrobit vyšetření moči ke zjištění přítomnosti drog. Odběr moči se podle vězně odehrával způsobem, který snižoval jeho lidskou důstojnost.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz