12. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman navštíví Kisku a opět se bude jednat o vydání Babiše

Andrej Kiska v Praze. Na jeho první zahraniční cestě uvítal slovenského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Kiska v Praze. Na jeho první zahraniční cestě uvítal slovenského... | foto: MAFRA - Petr Topič.

Praha Do prezidentských voleb zbývá už jen měsíc, Miloš Zeman jej začíná svou poslední oficiální cestou do zahraničí. Mandátový a imunitní výbor bude pokračovat v jednání o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii. A Londýn čeká evropská premiéra nového dílu Hvězdných válek.

Zeman na návštěvě u Kisky. Dnes zbývá přesně měsíc do zahájení prvního kola prezidentských voleb. Prezident Miloš Zeman zamíří na svou poslední cestu do zahraničí v tomto volebním období, na Slovensko. V deset hodin jej čeká oficiální uvítací ceremoniál s vojenskými poctami, krátce poté se setká s prezidentem Andrejem Kiskou. A po slavnostním obědu položí Zeman věnce k pomníku československé státnosti a Památníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě.

Jednání o Babišovi. V jednu hodinu odpoledne se sejde mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny. Pokračovat bude v přerušeném jednání o vydání předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. O hodinu později začne schůze sněmovny. Poslanci by měli podle návrhu programu projednat novelu o cestovním ruchu. Měli by také obsadit posty stálé sněmovní komise a delegace.

Jak jsou na tom pražské mosty? Na pražském magistrátu by měl jednat výbor pro dopravu. Na programu má informace o havárii lávky v Troji, stav mostů v Praze a omezení průjezdu cyklistů centrem.

Sobotka na klimatické konferenci. Na nové celosvětové konferenci o boji proti klimatickým změnám zastoupí Česko premiér v demisi Bohuslav Sobotka.

Hlasování o důvěře. V Polsku se dnes podle médií má konat hlasování o důvěře v novou vládu premiéra Mateusze Morawieckého, který byl jmenován v pondělí.

Princové na Hvězdných válkách. Milovníci sci-fi ságy Hvězdné války se připravují na dlouho očekávanou událost, evropskou premiéru osmého dílu Hvězdných válek nazvaného Star Wars: Poslední z Jediů. Film mezi prvními v Evropě zhlédnou princové William a Harry.

ISS čeká zásilku. Z mysu Canaveral před sedmou hodinou večerní (SELČ) odstartuje nosná raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která dopraví zásoby, zařízení a vědecký materiál na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Ředitel ŘSD chce 68milionové odškodné. Obvodní soud pro Prahu 2 projedná žalobu bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly, který po státu požaduje odškodné přes 68 milionů korun kvůli trestnímu stíhání ve dvou kauzách, v nichž byl obviněn ze tří trestných činů – přijetí úplatku, porušování povinnosti při správě cizího majetku a z pletich při veřejné soutěži a dražbě. Hala byl obviněn dvakrát, v obou případech bylo trestní stíhání zastaveno.

Kauza Bingo u soudu. U Městského soudu v Praze bude pokračovat projednávání případu Pavla Fantyše, který byl odsouzen za zmanipulování televizní hry Bingo v 90. letech, díky čemuž si měl přijít na nejméně 27 milionů korun. Fantyš v roce 1995 uprchl do ciziny, dopaden byl letos v létě. Po převezení do Česka požádal o nové projednání svého případu. Fantyš se v pondělí ve své výpovědi u pražského městského soudu k činu přiznal. Tvrdí ale, že podvod organizoval Roman Hejda, který byl v případu před více než deseti lety potrestán podmínkou.

Byl zákaz tibetské vlajky nezákonný? U stejného soudu bude po poledni pokračovat kauza dvou mužů, kteří kritizují, že jim policie při návštěvě čínského prezidenta přikázala sejmout z oken tibetskou a tchajwanskou vlajku. Domáhají se výroku, že zásah byl nezákonný.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz