3. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman navštíví rakouského prezidenta, policie bude po celém Česku měřit rychlost

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: Václav Šlauf, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman je na návštěvě Rakouska, kde ho v 10.15 přijme tamní hlava státu Alexander Van der Bellen.

Státníci by měli diskutovat asi hodinu, poté se setkají s novináři. Následovat bude státní oběd. Oba prezidenti se od 16:00 rovněž zúčastní rakousko-českého podnikatelského fóra. Český prezident se mezitím sejde také s předchozím rakouským prezidentem Heinzem Fischerem (13:40) a s předsedou rakouské Národní rady Wolfgangem Sobotkou (14:45).

V celém Česku bude policie měřit rychlost v rámci celoevropské akce Speed Marathon 2019. Na výběru konkrétních rizikových míst se podíleli i sami občané. Cílem preventivní akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích.

Kdo za Klause? Na programu schůze sněmovního školského výboru by měla být volba nového předsedy za Václava Klause ml. Členové projednají také novelu k rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Po zimě začne blokový úklid pražských ulic. Čištěny budou ulice Dittrichova, Gorazdova, Jenštejnská, Jiráskovo náměstí, Na Moráni, Na Zbořenci, Na Zderaze, Náplavní, Trojanova, Václavská a Záhořanského.

Sněmovní rozpočtový výbor projedná mj. vládní návrh změn v zákonu o elektronické evidenci tržeb, který cílí především na malé podnikatele. KDU-ČSL chce mimo jiné neplátce DPH vyjmout z evidence. Drobným živnostníkům by se tím snížila administrativní a kontrolní zátěž.

Pokračuje vývoj kolem brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová bude při pravidelných interpelacích odpovídat na otázky poslanců Dolní Sněmovny. O brexitu budou debatovat také v plénu poslanci Evropského parlamentu.

Proběhne rovněž jednání Evropské komise. Diskutovat její členové majívedle brexitu i o možnostech prosazování a silnější podpory právního státu v zemích EU, včetně možných konkrétních opatření na základě zkušeností z posledních let.

U příležitosti 70. výročí vzniku NATO se ve Washingtonu sejdou ministři zahraničí členských zemí aliance. Zúčastní se český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Na programu jsou 1. zápasy semifinále hokejové extraligy. V 17.00 vyzve Liberec Brno, o dvě hodiny později se utká Třinec s Plzní.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.