24. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman přijme demisi vlády a zamkne korunovační klenoty. Drahošovi budou vyhrávat na koncertech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vyzvednutí českých korunovačních klenotů, které probíhalo ve svatovítské kapli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyzvednutí českých korunovačních klenotů, které probíhalo ve svatovítské kapli. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman přijme ve středu před polednem na Pražském hradě demisi vlády Andreje Babiše (ANO). Stane se tak dva dny před začátkem druhého kola voleb, ve kterých bude Zeman obhajovat úřad hlavy státu. Hnutí ANO i Babiš v nich Zemanovi vyjádřili podporu. Přijetí demise Hrad původně oznámil na konec minulého týdne, termín poté změnil. Zeman se také ve středu zúčastní uložení korunovačních klenotů.

Babiše pověří prý znovu. Zeman přijme Babiše ve středu v 11:45. „Po skončení přijetí bude následovat tisková konference prezidenta republiky a předsedy vlády,“ uvedl Ovčáček.
Babišova menšinová vláda schválila demisi minulý týden ve středu pět týdnů po jmenování. Reagovala tak na úterní hlasování Sněmovny, ve kterém nedostala důvěru, když ji podpořili pouze poslanci vládního hnutí.

Zeman opakovaně slíbil, že Babiše pověří skládáním nového kabinetu. V pondělí řekl, že pokud by prohrál volby s Jiřím Drahošem, jmenuje Babiše ještě před koncem svého prezidentského mandátu.

Klenoty se vrátí do komory. Ve středu dopoledne má Zeman v plánu také účast na uložení korunovačních klenotů do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Ty byly vystaveny ve Vladislavském sále od minulého úterý.

Další ranní debata. Od půl sedmé proběhne schůze vlády. Na programu má mimo jiné: - návrh poslanců SPD na vydání novely ústavy, v níž navrhuje zavést přímou volbu starostů a hejtmanů, - poslanecký návrh novely zákona o evidenci tržeb, podle ní by evidovali tržby jen plátci daně z přidané hodnoty, - návrh poslanců Starostů na vydání novely zákona o Kanceláři prezidenta republiky, podle níž by vedoucí kanceláře musel mít bezpečnostní prověrku na stupeň Přísně tajné.

Vydání dalších dvou poslanců. Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by měli jednat o vydání Bohuslava Svobody a Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Na programu jsou senátní novela o eReceptech a předloha ODS o růstu obranných výdajů. Sněmovna by také měla odvolat a nově zvolit část členů správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Koncerty pro Drahoše. Po celé České republice se uskuteční koncerty na podporu prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše s podtitulem Společně to dáme. V Lucerně ve 20:00 vystoupí mj. Ondřej Brzobohatý, MIG 21, Ester Kočičková, Leona Machálková, Petr Janda a Marta Jandová.

Češka dál ve vazbě? Soud v pákistánském Láhauru by měl rozhodnout o prodloužení vazby jednadvacetileté Češky, která byla tento měsíc zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu.

  • 1Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky